Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 631Wszystkich: 14211361

Dwa lata po katastrofie na Ještědzie

2023-11-26 21:48

     Od prawie dwóch lat trwa śledztwo w sprawie tragicznego wypadku, jaki wydarzył się na Ještědzie jesienią 2021 roku (zob. Wypadek kolejki linowej…). Policyjne dochodzenie przyniosło pierwsze oskarżenia. Po przesłuchaniu świadków i zapoznaniu się z licznymi opiniami biegłych policyjni śledczy uznali, że winnymi zaniedbań są czterej pracownicy kolejki, a także firma České dráhy, która użytkowała kolejkę.

     Vojtěch Robovský, rzecznik regionalnej policji, przekazał, że cztery osoby zostały oskarżone o popełnienie przestępstwa polegającego na sprowadzeniu zagrożenia życia poprzez zaniedbanie. Zarzuca się im przede wszystkim naruszenie zasad i niedopełnienie obowiązków wynikających ze stosunku pracy oraz dokumentacji technicznej kolejki.

     České dráhy nie zgadzają się z opinią policjantów i złożyły skargę na oskarżenie. Rzecznik ČD Petr Štáhlavský powiedział, że przez cały czas jego firma współpracowała z policją w celu wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Według niego kolej linowa posiadała wszystkie niezbędne pozwolenia przeglądy techniczne potrzebne do jej funkcjonowania. Dodał też, że jest przekonany iż w postępowaniu karnym spółka i jej pracownicy zostaną oczyszczeni z zarzutów.

     Kolej linowa na Ještěd nadal jest własnością Českich dráh. Spółka nie jest jednak zainteresowana jej odtworzeniem. Koszt budowy nowej kolei to ok. 300 milionów koron, ČD nie chce inwestować tak dużej kwoty, woli ją wydać np. na remonty swego taboru. Rzecznik Štáhlavský zwraca uwagę, że głównym zadaniem spółki jest świadczenie usług transportu kolejowego i na tym chce się ona skupić.

     Miejmy nadzieję, że nie jest to koniec ještědzkiej kolei linowej. Zainteresowanie jej kupnem wyraziło miasto Liberec, dla którego kolej jest swoistym symbolem. Urzędnicy nie zgadzają się jednak z wyceną ČD, która opiewa na 50 milionów koron. Trwają negocjacje i wycena niezależnych ekspertów.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook