Dni Karpia 2023
Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Portal internetowy Dziurlandia.pl wziął na celownik kłodzki park miniatur. „Tragicznie zakończona wizyta w Minieurolandzie” - czy wszyscy czekają na taki nagłówek w mediach? - pyta Krzysztof Kaźmierczak, szef strony internetowej opisującej problemy drogowe.
Dziurlandia.pl zwraca uwagę dokładnie na to, o czym Gazeta Kłodzka pisała już dwukrotnie. Chodzi o brak przejścia dla pieszych, którzy parkują auta po jednej stronie ruchliwej drogi wojewódzkiej i idą do parku miniatur usytuowanego po drugiej stronie szosy.
- Ilekroć przejeżdżam obok tego miejsca zastanawiam się kto i kiedy dał d… - pisze Kaźmierczak. - Parking samochodowy dla odwiedzających Minieuroland zlokalizowany jest po drugiej stronie drogi wojewódzkiej, wszyscy dorośli jak i dzieci muszą przebiec na drugą stronę drogi… dosłownie, bo widziałem, jak rodzice z dziećmi na rękach przebiegali przez jezdnię przed samochodami – opisuje.
Na razie do żadnego tragicznego zdarzenia jeszcze nie doszło. Zdaniem szefa portalu Dziurlandia.pl przymykanie oczu przez urzędników i właściciela Minieurolandu na problem braku bezpiecznego przejścia dla pieszych sprawia, że ludzie każdego dnia ryzykują zdrowiem i życiem.
Z najnowszego pisma, jakie od drogowców wojewódzkich otrzymała Dziurlandia wynika, że DSDiK wydała już rok temu decyzję nakładającą na inwestora obowiązek wykonania przejścia dla pieszych oraz chodnika i lewoskrętu. Powiatowy Inspektor Budowlany w Kłodzku wydał jednak zezwolenie na użytkowanie Minieurolandu bez wymaganej przez drogowców infrastruktury, która poprawiłaby bezpieczeństwo odwiedzających park turystów.
Masakra! Jeśli ten park chce mieć gości, to na pewno nie w ten sposób! Przejście zajęło nam kilka minut, zanim nas kierowcy przepuścili... Jeśli to ma być europejska atrakcja, to ja DZIĘKUJĘ!