Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 861Wszystkich: 14211591

Dziwak, który ozdobił świat

2017-11-16 16:53

     Ukazało się drugie wydanie książki poświęconej wyjątkowej postaci Gór Izerskich, Gustavovi Ginzelowi. Znany podróżnik i pábitel* przedostał się do ludzkiej świadomości przede wszystkim jako właściciel Gnojnej Chaty w Jizerce, którą aż do pożaru w 1995 r. każdorocznie nawiedzały tysiące turystów.

     "Po pierwszym wydaniu odezwało się do mnie wielu innych pamiętnikarzy i kamratów Gustava Ginzela, którzy słowem i obrazem uzupełnili sylwetkę, w pierwszym wydaniu ledwie naszkicowanej. Byłoby szkoda, gdyby niektóre historie i opowieści o nim zostały zapomniane" - powiedział autor Jan Šebelka.

     Podczas powrotu z Syberii w końcu sierpnia 1968 r. dobiegła do Gusty w Moskwie wiadomość o "międzynarodowej pomocy zaprzyjaźnionych armii bratniej Czechosłowacji". Gusta nie próżnował, nie przesiadł się od razu z pociągu na pociąg, ale odwiedził redakcję wiadomości, może "Prawdy" albo "Izwiestii". Tam wydobył ze šrajtofli [żargonowe = portfel] pogniecioną fotkę Misthausu [Gnojnej Chaty] i poskarżył się w ten deseń "W Czechosłowakji w Izerskich Gorach u meńja maleńkij domik, u nas kontrrewolucija, ja zdies, moj domik tam…". Była z tego cała strona ze zdjęciem "Dom nawoza" i oczywiście ruble! Umiał się sprzedać, ale wielu miało mu to za złe. 

[Wspomnienie Vladimíra Chrousta Procházky z książki Jana Šebelki]

 

Jan Šebelka: "Podivín, který okrášlil svět aneb Vzpomínání na Gustava Ginzela" (Dziwak, który ozdobił świat albo wspomnienia o Gustavie Ginzelu), wyd. drugie. Rok wydania 2017, wydawnictwo Knihy 555, cena ok. 150 CZK. Do nabycia w wielu księgarniach wysyłkowych i stacjonarnych w regionie izersko-jesztedzko-karkonoskim.

 


*) Słowo "pábitel" jest wytworem czeskiego pisarza Bohumila Hrabala. W swych dziełach, z których jedno nawet zatytułowane jest "Pábitelé", tak opisywał osoby ze specyficznym podejściem do życia, szukające piękna we wszystkim, zupełnie zwyczajnych rzeczach, ludzi z lubością rozprawiających o swoim życiu (wszystkie te cechy były autobiograficzne, Hrabal sam nie był inny). Pábitelé oczywiście kształtują rzeczywistość podług siebie. Hrabal sam ze swym bohemowym życiorysem doskonale tej definicji odpowiadał. Słowo "pábitel" jest zabarwione pozytywnie.

[www.goryizerskie.pl]
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook