Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Z pięćdziesięciu pięciu filmów, które w ubiegłym roku zostały nakręcone w Czechach, „Díra u Hanušovic“ i „Krásno“ należą do najlepszych, jakie zaoferowała czeska kinematografia. Oba obrazy nakręcone w Jesionikach, podczas wręczania Czeskich Lwów zdobyły w sumie cztery szklane figurki.
Uroczyste wręczenie nagród Czeskiej Akademii Filmowej przyniosło wiele niespodzianek. Już w pierwszej części sobotniego wieczoru było oczywiste, że film Krásno, który nakręcił reżyser Ondřej Sokol w swoim rodzinnym Šumperku, nie wyjedzie bez laurów. Czeskiego Lwa zdobył Jan P. Muchow za muzykę. Symboliczny bank z nagrodami za kreacje aktorskie rozbili aktorzy z Dejvickiego divadla (teatru), którzy wystąpili w filmie „Díra u Hanušovic“ Miroslava Krobota, do którego zdjęcia powstały w Vikanticach.
Zarówno „Díra u Hanušovic”, jak i film „Krásno” przyciągnęły do kin w regionie tysiące widzów. Oba znakomite filmy powstały we współpracy z Jeseníky Film Office, które jest prowadzone przez stowarzyszenie Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.
- Dobrą wiadomością jest to, że także w tym roku w Jesionikach będą się tłoczyć sztaby filmowe i telewizyjne. Często współpracujemy z Czeską Telewizją przy przygotowywaniu reportaży do programu „Toulavá kamera“ (Wędrująca kamera), w ubiegłym roku kamera zawędrowała w Jesioniki aż osiem razy - mówi z satysfakcją dyrektorka stowarzyszenia Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Andrea Závěšická.
W Jesionikach w tym roku powstaną między innymi zdjęcia do filmu podróżniczego „Czerwony kapitan”, malowniczy krajobraz przyciąga też czołowych dokumentalistów. - Tworzy tutaj na przykład reżyser Petr Krejčí. Miałam możliwość obejrzeć zwiastun planowanego przez niego cyklu dokumentalnego i muszę przyznać, że miałam gęsią skórkę. Prawdopodobnie możemy się cieszyć na przyrodoznawcze dokumenty światowego formatu w stylu BBC - powiedziała Andrea Závěšická.