Dni Karpia 2023
Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Tomek Tyndyk | SZCZELINA
wystawa fotograficzna
6.10.2017–6.11.2017
finisaż: 6.11.2017, godz. 18:00
galeria fotograficzna Miejsce przy Miejscu 14
pl. Strzelecki 14, Wrocław
Poniedziałek to pierwszy dzień tygodnia, jednocześnie ostatni dzień wystawy Tomka Tyndyka, zatytułowanej "Szczelina". Galeria fotograficzna Miejsce przy Miejscu 14 (Wrocław, pl. Strzelecki 14) zaprasza 6 listopada 2017 na spotkanie z fotografem oraz kuratorami zaangażowanymi w powstanie wystawy: Łukaszem Rusznicą i Anną Mituś, którzy opowiedzą o koncepcji tego projektu oraz o jej relacji z wystawą prezentowaną w galerii Awangarda BWA Wrocław, zatytułowanej Od Sztucznej rzeczywistości do selfie. Autoportret w polskiej sztuce współczesnej.
Projekt fotograficzny Tomka Tyndyka, aktora teatralnego i filmowego, nie jest to jednak opowieść o życiu w kulisach teatru, choć przecież wszystkie zostały właśnie tam zrobione. W całym procesie obowiązywała właściwie tylko jedna zasada: zdjęcia robię podczas przedstawień – mówi Tomek Tyndyk o swoim projekcie. – Nie chodziło mi o ich dokumentację czy making-of. Chodziło o moją podróż przez te spektakle.
Tyndyk, zdecydowanie nie jest fotografem teatralnym – choć jest z teatrem związany i o teatrze opowiada. Jednocześnie jako aktor, czyli osoba, dla której kulisy i scena są miejscami oswojonymi, zneutralizowanymi w kategoriach miejsca niedostępnego, koncentruje się na swoich procesach wewnętrznych. Musi znikać, aby pojawiła się postać i w tym sensie kuluary, aktorzy, rekwizyty stają się bohaterami jego zdjęć. Są emocjonalnymi nośnikami wewnętrznych procesów fotografa/aktora.
Nie do końca też interesował mnie efekt, ale to, czy możliwy jest zapis procesu wykluwania się spektaklu i stawania postacią i czy grając będę umiał być jednocześnie fotografem – dopowiada Tyndyk – Zdarzyło mi się na przykład robić zdjęcia będąc na scenie przed publicznością... Czy będę się w stanie rozczłonkować i czy to, że jestem w procesie będzie miało wpływ na zdjęcia.
Wystawa Tomasza Tyndyka w Miejscu przy Miejscu 14 jest częścią ekspozycji Od Sztucznej rzeczywistości do selfie. Autoportret w polskiej sztuce współczesnej w galerii Awangarda BWA Wrocław. Wystawa Szczelina to dodatkowa sala, niczym tajemniczy pokój, który chociaż mieści się w innej części miasta, to jest kontynuacją wystawy BWA Wrocław o tożsamości polskich artystów współczesnych. Wystawa w galerii Awangarda BWA Wrocław odwołuje się do tradycyjnej konwencji artystycznego autoportretu, za punkt wyjścia biorąc twórczość jednej z najważniejszych reprezentantek rodzimej neoawangardy, Natalii LL. To próba uchwycenia w przekroju strategii ważnych twórców ostatnich dekad, ich stosunku do tradycji, awangardowej siły redefiniowania rzeczywistości przez sztukę, zdolności przeciwstawienia się ekonomicznej przemocy i wyzwalającego poczucia humoru.
Tomek Tyndyk – aktor teatralny i filmowy, absolwent łódzkiej Filmówki, fotograf. Od 2005 roku należy do zespołu TR Warszawa. Wystąpił m.in. w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego Oczyszczeni (2001), Dybuk (2003), Anioły w Ameryce (2007); Grzegorza Jarzyny 2008: Macbeth (2005), Giovanni (2006), Druga kobieta (2014); René Pollescha Ragazzo dell’Europa (2007), Jackson Pollesch (2011), a także w Mieście snu w reż. Krystiana Lupy (2012), Holzwege w reż. Katarzyny Kalwat (2016) i Robercie Roburze w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego (2016). W swoim dorobku filmowym ma role m.in.: w Świnkach Roberta Glińskiego (2009) Sekrecie Przemysława Wojcieszka (2012) i Zjednoczonych stanach miłości w reż. Tomasza Wasilewskiego (2016). Student Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie (Czechy). Swoje fotografie publikował w wielu magazynach. Jest finalistą II edycji Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Ostatnia jego wystawa The Maze pokazana została na Małej Scenie TR Warszawa w lutym 2017 roku.
* * *
Galeria fotograficzna Miejsce przy Miejscu 14 jest filią Ośrodka Postaw Twórczych na wrocławskim Nadodrzu, która powstała wiosną 2014 roku. Uważamy, że fotografia to potężne medium wyrazu i komunikacji, dające nieskończone możliwości interpretacji i działania. Poprzez wystawy i spotkania pokazujemy, jak wiele tematów, motywów i dyskusji można podjąć, robiąc zdjęcia. Galerię prowadzi Łukasz Rusznica.