Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Już od sześciu lat Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku organizuje Galę Parowozów – międzynarodowy zlot czynnych zabytkowych lokomotyw. W tym roku organizatorzy zdecydowali się poszerzyć formułę wydarzenia. Gala Pary będzie imprezą łączącą w sobie najlepsze tradycje i dorobek Gali Parowozów z nowym pierwiastkiem – techniką rolną i użytkową.
Przez całe dekady kolej była ważnym i widocznym, ale nie jedynym czynnikiem rozwoju gospodarki i życia społecznego na terenie Śląska. O pozycji regionu na mapie Europy i Świata decydowały w równym stopniu – oprócz kolei – przemysł i rolnictwo. I tę historię poznamy. Z pewnością będzie to wydarzenie bez precedensu – po raz pierwszy w Polsce będzie można zapoznać się z dawną techniką w tak szerokim spektrum.
Parowozownia w Jaworzynie Śląskiej będzie areną, na której – tradycyjnie już – prezentowane będą zabytkowe, czynne lokomotywy parowe. Całodziennym prezentacjom towarzyszyć będą przejazdy zabytkowymi składami do Świdnicy, Strzegomia i Wrocławia. Na terenie folwarku w Piotrowicach Świdnickich publiczność będzie mogła podziwiać kilkadziesiąt zabytkowych ciągników i maszyn rolniczych, walców parowych, lokomobil oraz samochodów użytkowych zaprezentowanych z uwzględnieniem kontekstu historycznego i kulturowego.
Gala Techniki Rolniczej – Zlot Zabytkowych Maszyn Rolniczych i Pojazdów Użytkowych odbędzie się w dniach 9-10 września 2017 r. na terenie folwarku i dworu w Piotrowicach Świdnickich. W ten wyjątkowy wrześniowy weekend dawny folwark Burghausów po raz pierwszy od bardzo dawna wypełni się gospodarskim życiem… Folwark powstał wokół wzniesionego przez Jakuba von Zedlitza dworu obronnego pod koniec XVI stulecia. Przez następne lata renesansowy dwór wielokrotnie zmieniał właścicieli związanych z największymi i najznamienitszymi rodami Śląska. Pod koniec XVIII wieku – podobno w drodze losowania – przypadł w udziale arystokracie, Niklasowi von Burghauss, królewskiemu szambelanowi i znanemu filantropowi. Hrabia znacznie rozbudował majątek ufundował także na jego terenie szpitale dla kobiet i mężczyzn. W nieodległych Łażanach sfinansował budowę pierwszego na kontynencie europejskim mostu żelaznego. Dziś zamek jest własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, która na jego terenie organizuje Muzeum Technik Rolniczych, które w przyszłości prezentować będzie historię, bogactwo i dorobek jednej z najważniejszych w historii Śląska dziedzin aktywności jego mieszkańców- rolnictwa.
W Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się z kolei VII Międzynarodowy Zlot Zabytkowych Lokomotyw GALA PAROWOZÓW 2017. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 8-10 września 2017 r. i weźmie w niej udział 5 zabytkowych czynnych lokomotyw parowych . Na trzy wrześniowe dni Parowozownia w Jaworzynie Śląskiej znów zatętni i wypełni się kolejowym życiem i stanie się miejscem największego na pograniczu polsko – czesko – niemieckim święta dawnej techniki.
Gala Parowozów to przede wszystkim całodzienne prezentacje lokomotyw oraz przejazdy Muzealnych Pociągów Specjalnych, które w tym roku pomkną do Świdnicy i Strzegomia.
Zobacz także:
VIII Gala Parowozów w Jaworzynie Śląskiej
Gala techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich
relacja NaszeSudety.pl z 2015 roku
Mowa trawa. W Kłodzku powstał kilka lat temu skansen parowozów, a po rozparcelowaniu lokomotyw do innych skansenów , kłodzka parowozownia stała się RUINĄ !!!!!