Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 770Wszystkich: 14211500

Grudniowy numer magazynu Rowertour

2016-12-06 19:01

     Na półkach księgarskich ukazał się grudniowy numer magazynu turystyki rowerowej "Rowertour", w którym jak zwykle wiele ciekawych artykułów dla miłośników dwóch kółek i rowerowych podróży. Pogoda nie sprzyja już dłuższym wyjazdom, ale warto poczytać, jak było jeszcze kilka, kilkanaście tygodni temu... Albo o ciekawych, niebanalnych i przydatnych prezentach dla rowerzystów...

 

 

     A w numerze m.in.:

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich
     Namiot rozbity, w dole srebrzy się Jezioro Nidzkie. W końcu udało się dojechać. Jakiż to proces cały! Konceptualizacja, planowanie, biletów kupowanie, preferencji dostrajanie itd., itp. Nigdy jeszcze nie było tak trudno i nigdy nie wyszło tak niespecjalnie…

Śląsk Cieszyński
     Do serii wycieczek dokoła Śląska Cieszyńskiego skłoniła mnie ciekawość podsycona zakupem mapy turystyczno-krajoznawczej z wyraźnie zaznaczoną granicą historyczną regionu. Rowerową podróż wzdłuż granicy rozpocząłem samotnie, kierując się ze Skoczowa na północ, w stronę tak zwanego Żabiego Kraju.

Mazowsze – śladami Fryderyka Chopina
     Nizina Mazowiecka to równinne pola, lasy, łąki i rzędy rosochatych wierzb. Zagubiona gdzieś na tej równinie, wciśnięta pomiędzy Puszczę Kampinoską a rzekę Utratę, niecałe 60 kilometrów na zachód od Warszawy leży Żelazowa Wola. Tu właśnie, w sercu Mazowsza, w oficynie dworku majątku państwa Skarbków, wiosną 1810 roku przyszedł na świat Fryderyk Chopin.

Południowa Małopolska
     W planach wyjazdu było poszukiwanie na drogach południowej Małopolski złotej polskiej jesieni. Czy się udało? Nie do końca. Czy to oznacza, że nie było warto? Nie, wręcz przeciwnie. Było, tyle że z innych niż spodziewane powodów.

Grecja – Epir
     Buszując pewnego dnia w internecie, trafiłem na stronę z informacją, że ktoś g dzieś jedzie i oferuje okazjonalny transport za niewygórowaną opłatę. Nie korzystaliśmy nigdy z takiego rozwiązania, ale tym razem postanowiliśmy podjąć ryzyko. Zdecydowaliśmy się pojechać z Poznania do Pargi nad Morzem Jońskim, w greckim regionie Epir. Dwie osoby dorosłe plus czterolatek.

Dania, Szwecja
     Minionej zimy czytałem sporo kryminałów. I planowałem kolejną wyprawę rowerową. Siłą rzeczy jedno z drugim musiało mieć coś wspólnego. Wybór padł na szwedzkie miasto Ystad – które swoją popularność za sprawą Henninga Mankella, autora powieści kryminalnych z komisarzem Wallanderem w roli głównej.

Rowerowa baza podjazdów > Beskid Niski: Wisłoczek i Przymiarki
     Wschodnia część Beskidu Niskiego nie miała jeszcze zaszczytu gościć na łamach r owerowej bazy podjazdów. Powód był prozaiczny – brakowało szos o istotnym przewyższeniu, stanowiących podjazdy o znacznym stopniu trudności. W ciągu minionych kilku lat sfinalizowano dwie inwestycje, które zasadniczo zmieniły ranking podjazdów w tym rejonie.

Korespondencja > Peru
     Jesteśmy w Ameryce Południowej. Zastanawiam się, kiedy ten czas upłynął.To już piąty kontynent, na którym lądujemy wraz z naszymi rowerami. Plan jest prosty: Peru chcielibyśmy przemierzać wyłącznie po drogach szutrowych. Przecież na asfalcie nie znajdziemy tego, po co tu przyjechaliśmy: przygody.

Korespondencja > Birma
     Pierwsze słowa, jakie słyszę po przebudzeniu w hostelu w Yangon, brzmią „trzęsienie ziemi”. Szybko okazuje się, że doszło do niego w Mandalaj i nikomu nic się nie stało. Jednak na wszelki wypadek informuję o tym moją rodzinę, aby się nie denerwowała, gdyby dotarły do niej jakieś informacje na ten temat.

Poradnik > multitoole
     Parafrazując Kubusia Puchatka: awaria to dziwna rzecz. Nigdy jej nie ma, dopóki się nie wydarzy! Na rowerowych szlakach nie brakuje magików, którzy liną otrzymaną z włókien pokrzywy i znalezionym w sakwie zipem naprawią niemal każdą usterkę. Na szczęście, producenci akcesoriów zasypali rynek różnej maści zestawami, których zadaniem jest uratowanie nas w potrzebie

Wydarzenie > Pomorskie Trasy Rowerowe
     Pomorskie Trasy Rowerowe to kolejny po Green Velo projekt, który ma pokazać, że nasz kraj to atrakcyjne mie jsce na wyprawy i wycieczki dla miłośników dwóch kółek. Budowy polskiego fragmentu dwóch rowerowych tras międzynarodowych podjął się samorząd województwa pomorskiego.

Styl życia > święta w drodze
     Na Boże Narodzenie z sakwami na bagażniku decydują się najczęściej ci, którzy jadą na wiele miesięcy albo i lat. Podczas wielomiesięcznej podróży trudno jest się przygotować się na jeden czy dwa dni świąt. Licząc każdy gram, niełatwo dołożyć do sakwy coś, co przyda się tylko raz. Oczywiście, może być inaczej…

Styl życia > Robert Czerniak
     Z wykształcenia jest geografem i cukiernikiem, z zamiłowania żeglarzem. Razem z synem Joachimem kochają podróże. Kiedy 19-letni Joachim zachorował na chorobę nowotworową zajął się jego żmudn  rehabilitacją, w ramach której zorganizował wyjazd na rowerach do Australii. W grudniu do księgarń trafi książka Roberta i Joachima Czerniaków „Podróże do granic”.

Styl życia > Medellín: Dom Rowerzysty
     W podróży na co dzień śpi się w namiocie. W miastach niektórzy szukają remiz strażackich, inni płacą za hotele. Czasem zdarzy się zaproszenie od przypadkowo spotkanych ludzi, innym razem nocleg u członków społeczności podróżników: couchsurfing czy warmshowers. Wszystkie te opcje – darmowe czy płatne – obarczone są dyskomfortem tymczasowości. Dopiero w Domu Rowerzysty rowerzysta może poczuć się... jak w domu właśnie.

 


Zobacz także:
strona www miesięcznika Rowertour 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook