Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Jeśli uwielbiacie czytać serię J.K. Rowling lub oglądać przygody Harrego na dużym ekranie i chcielibyście choć na chwilę podejrzeć, jak ten świat wygląda, zapraszamy do Jaworzyny Śląskiej, na peron 9 i ¾, gdzie przyjedzie Hogwarts Express. Z okazji Halloween, Muzeum Kolejnictwa na Śląsku (w dniach 30-31 października 2021 r.) przygotowało mnóstwo ciekawych atrakcji.
Jednak, by opuścić nudny świat mugoli i dostać się do świata Ministerstwa Magii musicie znać przy wejściu specjalne hasło. Aby je zdobyć, musicie na początek zagrać w grę terenową, ponieważ elementy hasła ukryte są przed oczami ciekawskich gapiów w specjalnych parowozach, które niegdyś kursowały do czarodziejskiego świata. Gdy Wam się to uda, traficie do magicznego świata Harry'ego Pottera zlokalizowanego w salach ekspozycyjnych Muzeum.
Tam wraz z opiekunami spędzicie czas na rzucaniu zaklęć, zawodach na miotle, wróżeniu z fusów i laniu wosku, grach czarodziejów, nauce rzucania eliksirów. Spotkanie zakończone będzie biesiadą pełną magicznych smakołyków. Fanów Harrego zachęcamy do przyjścia w przebraniach, aby zrobić sobie wspólne zdjęcie przy peronie 9 i ¾.
Dodatkową atrakcją będzie przyjazd Parowego Expressu (lokomotywy 555.153 z zabytkowymi wagonami) z Republiki Czeskiej na bocznicę Muzeum w sobotę 30 października o godz. 13:30 – 15:00).
Na wydarzenie nie ma potrzeby wcześniejszych zapisów, uczestnikiem może zostać każdy. Koszt wzięcia udziału dziecka w warsztatach to dodatkowo 10 złotych.
Zapraszamy
Szczegóły na stronie www.muzeumkolejnictwa.pl