Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Za tydzień, w dniach 26-27 sierpnia 2017 r. w Jakuszycach odbędzie się Letni Bieg Piastów. Jego uczestnicy pobiegną po pięknych trasach Gór Izerskich na dystansach 11, 21 i 50 kilometrów, jak również wezmą udział w marszu rekreacyjnym nordic walking. Dla dzieci przygotowano Wyprawę Zuchów i Bieg Przedszkolaka.
Bieg Piastów, znany przede wszystkim ze swojej zimowej wersji, która pod względem frekwencji w głównej konkurencji jest ósmym największym narciarskim biegiem na świecie, rozwija od czterech lat swoją letnią edycję. Zawody w biegu bez nart rozgrywane są częściowo na tych samych trasach, co zimą. Start, meta i baza logistyczna imprez usytuowane są na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie.
Letni Bieg Piastów to przede wszystkim Jakuszycki Ultramaraton na dystansie 50 kilometrów, Jakuszycki Półmaraton (niespełna 22 km) i Jakuszycka Jedenastka (11 km). Trasy mają urozmaicone nawierzchnie, od asfaltu poprzez trawę, szuter po górskie ścieżki pełne kamieni i korzeni. Profile tras pełne są długich i krótkich zbiegów i podbiegów oraz płaskich prostych. Są więc wymagające, ale - jak na góry - nie należą do trudnych. Średniej klasy biegacz-amator jest w stanie je niemal w całości pokonać biegiem, bez przerw marszowych. Dzięki temu wiele osób przygodę z biegami górskimi zaczyna właśnie od Letniego Biegu Piastów.
Udział w LBP to także możliwość odwiedzin wielu pięknych miejsc w Górach Izerskich. Trasy prowadzą m. in. przez popularne wzniesienie Samolot, stację turystyczną Orle, tuż obok kładki granicznej pomiędzy Polską a Czechami na Izerze. Ultrasi, czyli uczestnicy biegu na 50 km, zmierzą się również z podbiegami na Wysoki Kamień i Kopalnię Stanisław. Wicemistrzyni świata w biegu 24-godzinnym Aleksandra Niwińska, która w ubiegłym roku zwyciężyła w Jakuszyckim Ultramaratonie, oceniła jego trasę bardzo wysoko, jako bardzo dobrze przemyślaną oraz doskonale zabezpieczoną i oznakowaną.
Stowarzyszenie Bieg Piastów przygotowało bogaty program wydarzeń towarzyszących, między innymi rekreacyjny marsz nordic walking na 11 km oraz zawody dla dzieci: Wyprawę Zuchów i Bieg Przedszkolaka. Zawodników zagrzewać będzie do walki najlepszy polski biegacz wśród artystów: raper Jacek MEZO Majer. Nie wystartuje, ale będzie w sobotę na starcie, w trakcie zawodów, a następnie powita uczestników na mecie.
Letniemu Biegowi Piastów towarzyszyć będzie akcja społeczna „Ratujemy ludzkie życie”. W jej programie akcja krwiodawstwa, pokaz pierwszej pomocy i panele dyskusyjne. Będą też gry i zabawy dla dzieci, animacje dla dorosłych, miasteczko strażackie, koncert, bezpłatna projekcja filmowa i inne atrakcje.
Zapisy na Letni Bieg Piastów są otwarte. Do 25 sierpnia wpisowe na Jakuszycki Ultramaraton wynosi 100, na Jakuszycki Półmaraton 90, a na Jakuszycką Jedenastkę – 80 zł. Zapisy na stronach www.bieg-piastow.pl i www.datasport.pl.