Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
To największe ogólnopolskie spotkanie praktyków, decydentów różnych szczebli, przedstawicieli organizacji pozarządowych i świata nauki, podczas którego temat turystyki społecznej będzie omawiany szeroko i kompleksowo, nie tylko z perspektywy jej uczestników, ale także z ujęciem jej ekonomicznych aspektów, z których nie wszyscy zdają sobie sprawę. A jest to taki rodzaj turystyki, na którym lokalne społeczności, w tym gminy – jeśli dobrze zrozumieją jej ideę i możliwości – mogą wiele zyskać – mówi Sylwia Osojca-Kozłowska, prezes Fundacji Symbioza, organizacji, która jest organizatorem wydarzenia.
Kongres Turystyki Społecznej rozpocznie się 13 października w Jeleniej Górze (Dolny Śląsk) i potrwa dwa dni. Jest wydarzeniem, które odbędzie się w formule stacjonarnej, bezpłatnym dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, świata nauki i przedsiębiorców, o ograniczonej do 200 uczestników liczbie miejsc. Rejestracji uczestnictwa dokonać można poprzez internetowy system rejestracyjny, który dostępny jest na stronie wydarzenia www.kongresturystykispolecznej.pl.
Celem kongresu jest publiczna dyskusja m.in. nad pojęciem turystyki społecznej, w tym turystyki grup defaworyzowanych – do jakiej ciągle jeszcze należą osoby z niepełnosprawnościami, diagnozą potencjału Polski dla jej rozwoju, najnowszymi wynikami badań na jej temat, a także dobrymi praktykami, modelami i rozwiązaniami funkcjonującymi w innych krajach Europy będących potwierdzeniem jej rentowności oraz pozytywnego oddziaływania na regiony. Kongres podejmie próbę integracji instytucji, organizacji, przedsiębiorstw i społeczności działających na rzecz tej turystyki z udziałem przedstawicieli samorządów terytorialnych oraz administracji rządowej, stworzenia platformy współpracy i stałego porozumienia podmiotów turystyki społecznej.
Czego mogą spodziewać się biorący udział kongresie w Jeleniej Górze goście? - Przede wszystkim bardzo bogatego programu, który rozpocznie się od zdefiniowania turystyki społecznej przez ekspertów i praktyków. Być może brzmi to banalnie, ale turystyka społeczna nastręcza wielu definicyjnych problemów i przez wiele osób pojmowana jest niewłaściwie, bardzo wąsko, jako zjawisko generujące głownie wydatki, czyli nastawione na socjal. Nie jest to do końca prawda. Ten rodzaj turystyki dawniej rzeczywiście w głównej mierze służył osobom uboższym i obecnie także służy, ale nie tylko. Czas spojrzeć na nią również od strony podażowej, a więc dostrzec wszystkich tych, którzy tworzą jej ofertę. Często są to całe miejscowości, małe wsie, których mieszkańcy w ramach oddolnych inicjatyw zabierają się za tworzenie produktów lokalnych, kreowanie wydarzeń i zaczynają żyć z turystyki. Jeśli spojrzymy na takie miejscowości jak Bałtów, Pławna Magiczna Wioska czy Spycimierz to zrozumiemy, jaki potencjał do rozwoju turystyki drzemie w lokalnych społecznościach i co warto z nim robić – mówi Sylwia Osojca-Kozłowska, dodając, że nie zabranie także tematyki dotyczącej turystyki grup defaworyzowanych, czyli m.in. seniorów czy osób z niepełnosprawnościami, wątków poświęconych cyfryzacji, bezpieczeństwie, etyce i szarej strefie czy szlakom turystycznym, w szczególności kontrowersjom, jakie wiążą się ze sprzedażą działek, przez które one przebiegają i zamykaniem ich przed turystami przez prywatnych właścicieli jak to miało miejsce niedawno w Karkonoszach.
Cztery główne bloki tematyczne, wokół których odbędzie się 16 sesji tematycznych podzielonych na wystąpienia referatowe, prezentacje oraz panele dyskusyjne dotyczą następujących zagadnień:
Niezwykle istotni są prelegenci i paneliści, wśród których jest wielu znanych z branży turystycznej praktyków oraz cenionych naukowców z całej Polski. W blokach poświęconych turystyce osób z niepełnosprawnościami będą brały udział osoby, które faktycznie muszą zmagać się w codziennym życiu z wieloma barierami, m.in. osoby niewidzące, osoby na wózkach, które na co dzień pracują i aktywnie podróżują pokazując, że z niepełnosprawnością również można poznawać świat.
Kongres Turystyki Społecznej 2021 to nie tylko debaty panelistów i sesje, ale także networking, którego wszyscy są już w epoce COVID-19 spragnieni. Ludzie chcą dalej pracować, współpracować, nawiązywać nowe kontakty, a te pomimo że cyfryzacja dominuje świat, nie zastąpią emocji, jakie towarzyszą człowiekowi podczas spotkania twarzą w twarz i prawdziwych relacji.
Organizatorami Kongresu Turystyki Społecznej jest ukierunkowana na rozwój turystyki i rozwój lokalny Fundacja Symbioza, a partnerami Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Polska Organizacja Turystyczna, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu.
Zobacz także:
strona www Kongresu Turystyki Społecznej