Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 711Wszystkich: 14154818

Kanał Baty: unikatowy zabytek techniki i atrakcja dla wodniaków

Kanał Baty. Fot. hsunny / shutterstock
Kanał Baty. Fot. hsunny / shutterstock
2023-08-23 20:02

     Kanał Baty jest fenomenem turystycznym w Czechach, a także jednym z czesko-słowackich produktów turystycznych. Przecina region zliński i południowomorawski i prowadzi do miasta Skalice na Słowacji. Ta historyczna droga wodna została wybudowana w latach 1934-1938 przez firmę Tomáša Baťy i służyła do transportu węgla brunatnego z kopalni w Ratíškovicach do fabryk i ciepłowni w Otrokovicach, co było korzystniejsze finansowo od transportu kolejowego.

     Kanał Baty od ponad 20 lat jest popularnym celem turystów. W jego okolicach znajduje się wiele atrakcji - zabytkowe miasta, zamki, pałace, muzea, szlaki winne i trasa rowerowa o długości ponad 80 km. Jest ona niewymagająca, odpowiednia dla rodzin z dziećmi i seniorów. Turyści mogą zaplanować połączenie wycieczki rowerowej z rejsem, gdyż  statki wycieczkowe i houseboaty przystosowane są do przewozu rowerów.

     Droga wodna z trzynastoma czynnymi śluzami jest obecnie żeglowna z Otrokovic do Rohatca. Do 2027 roku ma zostać wydłużona do 72 kilometrów. Umożliwi statkom wycieczkowym dopłynięcie do Kromieryża na północy i Hodonína na południu. Na trasie powstaną nowe śluzy, porty, nabrzeża i niezbędna infrastruktura, dzięki której kanał będzie mógł przyjmować coraz większą liczbę turystów.

     Wypożyczalnie łodzi motorowych, kajaków i rowerów są dostępne między innymi w miastach Spytihněv, Stare Miasto, Uherské Hradiště, Veselí nad Moravou, Vnorovy, Strážnice, Sudoměřice czy Petrov.

     Do ciekawych miejsc na trasie należy na przykład plaża Pahrbek koło miasta Napajedla, platforma widokowa na redzie Spytihněv, mokradła i lasy łęgowe między Babicami a Starym Miastem. Niedaleko Strážnicy znajduje się pomnik przyrody Lotne Piaski. W Strážnicy warto zwiedzić skansen, a także wystawę instrumentów ludowych w pałacu.  Z Kanału Baty przy wyjeździe z miasta można zobaczyć zabytkowy młyn.

     Kolejnym polecanym przystankiem jest Petrov, gdzie można zwiedzić malownicze piwniczki winne Petrov – Plže. Małe białe budyneczki na błękitnej podmurówce, ozdobione ornamentem winorośli, wyglądają jak z bajki. Z Hodonína warto pojechać na wycieczkę rowerową do tutejszego zoo lub wzdłuż rzeki Morawy do Grodziska Słowiańskiego w Mikulčicach.

Anna Gruszczyńska - CzechTourism
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook