Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Każdy z nas po ciężkim tygodniu w pracy marzy tylko o zasłużonym odpoczynku. Optymalnie, jeżeli wiąże się to z urlopem i wyjazdem. Jeżeli marzy Ci się wypoczynek w otoczeniu urokliwych górskich pejzaży, spacery po górskich ścieżkach czy wspinaczka, musisz dużo wcześniej zadbać o odpowiednie przygotowanie. Oczywiście dużo zależy od tego, jaki tryb życia prowadzisz na co dzień, czy jesteś aktywny fizycznie, czy raczej spędzasz większość czasu przy biurku.
Przygotowania
Na początek wystarczy codzienny spacer. Stopniowo wydłużaj długość trasy, wybieraj różnorodne, pod kątem ukształtowania powierzchni, tereny. Kiedy już przyzwyczaisz ciało do codziennego ruchu, dołącz kolejne aktywności. Może polubisz jazdę na rolkach albo wykorzystasz wiosenne dni na wycieczki rowerowe? W ten sposób zadbasz o kondycję i przygotujesz ciało do intensywnego wysiłku.w czasie deszczu czy bieganiem po śniegu, równocześnie nie chcesz wydawać pieniędzy na karnet na siłownię, mamy dla Ciebie rozwiązanie. W zaciszu domowym możesz stworzyć namiastkę prawdziwej siłowni. Dobrym pomysłem może okazać się zakup orbitreka. To wielofunkcyjne urządzenia zadba o trening zarówno górnych jak i dolnych partii ciała. Mechaniczny, magnetyczny, a może najbardziej zaawansowany elektromagnetyczny?
W wyborze optymalnego modelu pomoże Ci nasz ranking https://4winds.pl/orbitreki/.
Zgodnie z tym co radzą profesjonaliści optymalny efekt osiągniemy łącząc ćwiczenia wytrzymałościowe (cardio) z treningiem wzmacniającym (siłowym).
Kiedy rozpocząć treningi?
Oczywiście im szybciej zaczniesz przyzwyczajać organizm do zwiększonego wysiłku, tym rezultaty będą lepsze. Tym niemniej warto poświęcić na przygotowania nie mniej niż 2-3 miesiące. Warto również zdefiniować sobie cel, jaki zamierzamy osiągnąć i dostosować intensywność treningów do naszych zamierzeń. Innej kondycji będą wymagały kilkutygodniowe wędrówki po Tatrach, natomiast praca nad podstawową sprawnością mięśni wystarczy, gdy wybieramy się na krótką, weekendową wycieczkę w góry.
Przede wszystkim pamiętaj o żelaznej zasadzie – mniej istotny jest rodzaj wysiłku, największe znaczenie ma jego regularność. Jeżeli Twoja kondycja pozostawia wiele do życzenia, a czasu na przygotowania pozostało niewiele, większe korzyści przyniesie Ci lżejszy trening, ale wykonywany regularnie. Pamiętaj, że regularne ćwiczenia wzmacniające kondycję nie tylko sprawią, że zdobycie upragnionych szczytów nie sprawi Ci trudności, ale i zdecydowanie odbiją się korzystnie na Twoim zdrowiu.