Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Czerwony Strumień - wieś położona na wys. 690 m n.p.m. na ziemi kłodzkiej, w Górach Bystrzyckich, na pograniczu polsko-czeskim. W wyniku II wojny światowej zaludniona repatriantami ze wschodu. Na skutek m.in. znalezienia się w polskiej strefie nadgranicznej ponownie wyludniona w latach 1947–48. Od tamtego czasu choć przetrwała wojnę, jednak opuszczona, popada w ruinę i zapomnienie.
Niezniszczone działaniami wojennymi opuszczone i już częściowo zanikłe wsie to fenomen ziemi kłodzkiej, fenomen wzbudzający zainteresowanie historyków, turystów, badaczy z całego kraju.
W latach 2010–2012 Towarzystwo Górskie "Róża Kłodzka" przywraca pamięć o Czerwonym Strumieniu - wytycza ścieżkę historyczno-przyrodniczą "Śladami opuszczonej wsi Czerwony Strumień” ufając, że wędrówka między ruinami domów, obok barokowej kaplicy i fragmentów figur oraz objętych ochroną pomników przyrody, będzie swoistą lekcją wychowawczą, lekcją historii i przyrody dla jej mieszkańców oraz zachętą dla turystów.
Jak uczynić swoim i pokochać dziedzictwo nie swoje i obce? Tylko przez poznanie.
Szlak ten jest ewenementem w Polsce, na ziemi kłodzkiej pierwszy i jak do tej pory jedyny.
W 2015 r. stowarzyszenie Towarzystwo Górskie "Róża Kłodzka" jako appendix do szlaku opracowało i wydało monografię "Czerwony Strumień 2015", którą mamy przyjemność państwu tą droga przekazać.
W tym samym roku nawałnica z 8 lipca zniszczyła szlak w ciągu niespełna pół godziny. Powalone zostały 300-letnie pomniki przyrody – wiązy górskie, a konary zabytkowej lipy położyły się na murze kaplicy uszkadzając już i tak nadwyrężone ściany. Potrzeba ogromnej determinacji i nakładów pieniężnych, by wskrzesić szlak do życia.
I tak w dniu 10 października 2015 r. o godz. 17:00 na Zamku w Międzylesiu dla Czerwonego Strumienia zagra legendarny perkusista jazzowy Zbigniew "Levandek" Lewandowski wraz z przyjaciółmi oraz młody, ale już znany i lubiany muzyk wrocławski Janek Samołyk. Sponsorem generalnym koncertu jest Zamek Międzylesie, a organizatorem Towarzystwo Górskie „Róża Kłodzka”. Zapraszamy serdecznie do udziału w koncercie.
Gramy dla Czerwonego Strumienia: KAŻDY SPRZEDANY BILET TO "CEGIEŁKA" DO JEGO ODBUDOWY.