Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
W siedzibie Karkonoskiego Parku Narodowego odbyła się konferencja prasowa z udziałem dyrektora KPN Andrzeja Raja oraz Naczelnika Karkonoskiej Grupy GOPR Sławomira Czubaka. Spotkanie dotyczyło przygotowań do sezonu letniego. Wspólna konferencja prasowa KPN i GOPR świadczy o zaawansowanej współpracy obu instytucji, których działania skierowane są przede wszystkim na komfort i bezpieczeństwo turystów. Z tej racji przed sezonem ratownik medyczny GOPR przeszkolił pracujących w terenie pracowników KPN-u z zasad udzielania pierwszej pomocy i reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.
Andrzej Raj przypomniał, że Karkonoski Park Narodowy dba o jakość i czystość szlaków o długości niemal 120 km, które są odwiedzane przez rzesze turystów, nie zawsze potrafiących się zachować w górach. W miesiącach letnich zdecydowanie więcej pracy ma GOPR, dlatego decyzją naczelnika Sławomira Czubaka, na okres wakacji wydłużone zostaną godziny dyżurowania ratowników w Stacjach Ratunkowych w Szklarskiej Porębie i Karpaczu o dwie godziny (od 8.00 do 20.00 każdego dnia). Dodatkowo ratownicy będą pełnili dyżury w Świeradowie-Zdroju.
KPN wychodząc naprzeciw potrzebom turystów, studentów i miłośników przyrody przygotował tematyczny Geoportal Karkonoszy, który nie tylko pozwala szczegółowo zaplanować trasę wędrówki, ale także zobaczyć, jakim podłożem przebiega szlak, z czego zbudowane jest dane wzniesienie, jaką roślinność tam znajdziemy, a także pokazuje, jakie ciekawe obiekty i atrakcje możemy zwiedzić po drodze. Na Geoportal można wejść przez stronę internetową KPN lub wpisując adres: geoportal.kpnmab.pl.
Planując wycieczkę w góry trzeba pamiętać o trwających na terenie KPN-u pracach remontowych. W końcowej fazie są remonty: szlaku żółtego z Wilczej Poręby do schroniska „Nad Łomniczką” oraz szlaku żółtego z Budnik na Skalny Stół. Przed wakacjami zakończy się remont szlaku czarnego prowadzącego na Chojnik oraz remont mostów na Szklarce. W związku z realizacją projektów unijnych, w okresie wakacyjnym muszą być remontowane: szlak zielony z Karpacza do Polany oraz strefa wypoczynkowa na Drodze Urszuli (Wilcza Poręba).
Karkonoski Park Narodowy na lipiec i sierpień zaplanował bogatą ofertę edukacyjną. Pod hasłem "Wakacje z przyrodą i przygodą" w każdą środę i sobotę odbędą się imprezy, które przybliżą uczestnikom piękno i bogactwo naszych gór, a także będą okazją do poznania nowych miejsc. Ponadto w każdy weekend wakacji w "Domku Myśliwskim" będą prelekcje, gry, zabawy i konkursy edukacyjne dla dzieci i dorosłych pod hasłem "Karkonoskie Podróże Naukowe".
Ciekawą propozycją dla miłośników fotografii jest konkurs "Karkonosze pod lupą", który zachęca do uwiecznienia na zdjęciu piękna gór, które jest widoczne dopiero z bliska. Z najpiękniejszych prac powstanie kalendarz na przyszły rok.