Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Zapraszamy na największe w Polsce spotkanie eksploratorów, historyków i miłośników tajemnic historii: Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Zamku Książ w Wałbrzychu (12 – 13 sierpnia 2017 r.). „Dolnośląski Festiwal Tajemnic” jest projektem autorskim Joanny Lamparskiej, dziennikarki i podróżniczki, autorki wielu książek o tajemnicach Dolnego Śląska, od kilkunastu już lat promującej region dolnośląski oraz tajemnice jego historii.
Cztery poprzednie edycje „Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic”, które odbyły się w latach 2013 - 16 okazały się dużym sukcesem. W ciągu tych dwu i trzydniowych imprez ogólna liczba gości, każdorazowao sięgała 20 tysięcy. Dzięki temu Dolnośląski Festiwal Tajemnic stał się największym po „Festiwalu Kwiatów” wydarzeniem kulturalnym w Zamku Książ i najważniejszą imprezą historyczną na Dolnym Śląsku. Kolejna edycja Festiwalu Tajemnic odbędzie się w dniach 12-13 sierpnia 2017 roku w Zamku Książ – jednym z największych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce.
Festiwal połączy cykl prelekcji z udziałem naukowców, pokazów filmów oraz wystaw, dioram i widowisk historycznych. Jedną z wielu atrakcji Festiwalu będzie szereg pokazów historycznych z udziałem grup rekonstrukcyjnych, które w widowiskowy sposób odtworzą wydarzenia sprzed lat. Piąta edycja Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic, poświęcona będzie głównie zagrabionym dobrom kultury, czasom pobytu Armii Radzieckiej na terenach Polski oraz historii Legionów Polskich i Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego rokiem, Parlament RP, ogłosił rok 2017. Nie zabraknie też tematów związanym z eksploracją oraz wyjątkowymi historiami dolnośląskich zamków i pałaców.
Armia Radziecka znasz ją od dziecka
Lakier mylili z likierem i umierali pijąc trujące chemikalia. Bez umiaru grabili dolnośląskie zamki i pałace, strzelali do luster, kolekcjonowali zegarki i rowery. O wkroczeniu Armii Czerwonej na Dolny Śląsk opowiedzą badacze tamtych czasów.
Wokół Marszałka Józefa Piłsudskiego
W ubiegłym roku, Parlament Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę uczczenia marszałka Józefa Piłsudskiego ogłaszając rok 2017 rokiem Józefa Piłsudskiego. W tym roku przypada okrągła, 150. rocznicą urodzin Marszałka - jak zaznaczono w uchwale - "niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków". "Józef Piłsudski był twórcą idei bliskiej współpracy narodów Międzymorza, utworzenia grupy państw z Europy Środkowo-Wschodniej, które stanowiłyby barierę przeciwko ekspansji sowieckiej Rosji i zabezpieczały niepodległość Polski. W okresie okupacji niemieckiej i kilkudziesięciu lat władzy sowieckiej nad Polską marszałek Józef Piłsudski stał się symbolem nieugiętej walki o niepodległość oraz przykładem dla kolejnych pokoleń polskich patriotów" - napisano w uchwale. Jednym z głównych motywów tegorocznej edycji Festiwalu Tajemnic będą wydarzenia jakie towarzyszyły powstaniu Legionów Polskich i odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości, Wojna Polsko-Bolszewicka 1919-21 r. oraz wybrane epizody z życia Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Konferencja „Zaginione – poszukiwane – odnalezione”
W czasie festiwalu odbędzie się konferencja pt. „Zaginione – poszukiwane – odnalezione”, w której udział wezmą specjaliści z zakresu ochrony dziedzictwa narodowego, naukowcy, funkcjonariusze policji zajmujący się przestępstwami przeciwko dziełom sztuki i dziedzictwu narodowemu. W czasie konferencji, oprócz wykładów, w czasie których przedstawione zostaną zagadnienia związane z pracami na rzecz poszukiwania i odzyskiwania dzieł sztuki i zabytków z polskich zbiorów, utraconych w czasie ostatniej wojny, przedstawione zostaną najnowsze osiągnięcia polskich służb państwowych w dziedzinie odzyskiwania dóbr dziedzictwa narodowego. Konferencji towarzyszyć będzie wystawa, w której zaprezentowane zostaną wizerunki najważniejszych, z nieodnalezionych dotąd, dzieł sztuki, jakie zrabowane zostały z polskich zbiorów muzealnych podczas II wojny światowej oraz prezentacja mobilnej aplikacji „ArtSherlock” umożliwiającej automatyczne rozpoznawanie dzieł sztuki z dziedziny malarstwa, zrabowanych z polskich zbiorów, która korzysta z elektronicznej bazy danych polskich strat wojennych udostępnionej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Miasta do góry nogami, czyli podziemia Europy i ich tajemnice
Podziemia fascynują, kuszą obietnicą ukrytych skarbów oraz tajemnic. Na widzów Festiwalu czeka wystawa poświęcona najdziwniejszycm, najciekawszym podziemiom na terenie Europy. Masońskie rytuały, szalone pomysły Hitlera, dziwaczne hotele trzysta metrów pod ziemią, pijackie, i nie tylko – orgie, tajne laoratoria z czasów II wojny światowej – o tym wszystkim w najnowszej książce Joanny Lamparskiej i Piotra Kałuży „Miasta do góry nogami. Podziemia Europy i ich tajemnice” (Burda National Geographic”, której premiera odbędzie się podczas festiwalu. Książce towarzyszy wspomniana wyżej wystawa.
Widowiska historyczne
Podobnie jak w latach ubiegłych, również i tym razem nie zabraknie widowisk historycznych i rekonstrukcji. Zobaczymy operację wojskową oddziału Legionów Polskich, której celem będzie rozgromienie wojsk Rosji sowieckiej łupiacych dobra klasztorne w czasie Wojny Polsko – Bolszewickiej. W batalistycznym widowisku weźmie udział około 50 żołnierzy różnych formacji obydwu stron oraz pojazdy i artyleria z odtwarzanej epoki historycznej. Oprócz widowisk, na dziedzińcu zamkowym pojawią się żywe dioramy, których uczestnicy odtwarzali będą wybrane sceny z życia codziennego żołnierzy Legionów Polskich.
Wystawy
Kolekcjnowali wszystkie dziwactwa. Właściciele zamków i pałaców za pasją twprzyli tzw. wunderkamery, czyli gabinety osobliwości. Podczas tegorocznego festiwalu odtworzymy takie miejsce: wśród eksponatów: dziwaczne nocniki, krzesło, które zanim powstał kubizm zaprojektował w takim stylu brat króla Prus, skafander Klingerta i wiele, wiele innych ciekawostek.
Koncert
W sobotę wieczorem „Charlie żołnierzem” niemy film z Charlie Chpalinem z muzyką zespołu Czerwie. Koncert na dziedzińcu zamkowym, pod gwiazdami, to będzie niezapomniana noc!
Festiwal objął patronatem honorowym Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Więcej informacji:
www.festiwaltajemnic.pl
www.facebook.com/FestiwalTajemnic/