Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Długi majowy weekend proponujemy spędzić w Karkonoskim Parku Narodowym. Bezpłatne zajęcia adresowane do turystów indywidualnych i rodzin, zarówno do dzieci jak i dorosłych zostaną zorganizowane w czterech miejscach: w Szklarskiej Porębie w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej, w Domku Myśliwskim w Kotle Małego Stawu, w Centrum Informacyjnym KPN w Karpaczu i w Żywym Banku Genów w Jagniątkowie.
SZKLARSKA PORĘBA:
W Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej KPN w Szklarskiej Porębie, przy Okrzei 28, niedaleko dolnej stacji wyciągu na Szrenicę, EKOLOGICZNA MAJÓWKA POD SZRENICĄ trwać będzie od 1 do 3 maja w godzinach od 10.00 do 15.00.
1 maja
1. Ekspozycja "Wirtualne Karkonosze" - zwiedzanie z edukatorem.
2. Prezentacje multimedialne: Przyroda Karkonoszy, Sztuka w Karkonoszach.
3. Stoisko edukacyjne KPN przed obiektem z grami i zabawami dla młodszych i starszych
4. Zajęcia plastyczne w sali plastycznej - praca w glinie.
2 maja
1. Ekspozycja "Wirtualne Karkonosze" - zwiedzanie z edukatorem.
2. Projekcje filmów przyrodniczych.
3. Wycieczka terenowa - "Ametystowa ścieżka " (w godzinach: 11.00 - 13.30)
4. Stoisko edukacyjne KPN z konkursem przyrodniczym.
3 maja
1. Ekspozycja "Wirtualne Karkonosze" - zwiedzanie z edukatorem.
2. Prezentacja karkonoskich panoram.
3. Obserwacje przyrodnicze - świat pod mikroskopem.
4. Stoisko edukacyjne KPN przed budynkiem połączone z plenerem malarskim.
KARPACZ
W Centrum Informacyjnym KPN w Karpaczu przy ulicy Leśnej 9 odbędzie się majówka pt.: ”KRUCZE SKAŁY”.Zapraszamy od 1 do 3 maja w godzinach od 9:00 do 15:00.
1 maja
1. „Historia w skałach zaklęta” - prelekcja geologiczna.
2. „Historia w skałach zaklęta” – warsztaty z rozpoznawania skał i minerałów.
3. Ekspozycja i ogród – zwiedzanie z edukatorem.
4. Zajęcia plastyczne – wykonanie pudełek na geologiczne „skarby”.
2 maja
1. „Ptaki Karkonoszy” – prelekcja przyrodnicza.
2. „Ptaki Karkonoszy” – warsztaty z rozpoznawania gatunków ptaków, obserwacje ptaków w ogrodzie.
3. Ekspozycja i ogród – zwiedzanie z edukatorem.
4. Zajęcia plastyczne – wykonanie modelu błotniaka.
3 maja
1. „Legendy ze skałą i ptakami w tle” – opowieści, legendy i podania karkonoskie.
2. „Legendy ze skałą i ptakami w tle” – warsztaty twórcze: Dopisz swoje zakończenie oraz Napisz własną karkonoską legendę.
3. Ekspozycja i ogród – zwiedzanie z edukatorem.
4. Zajęcia plastyczne – wykonanie ilustracji do legend, „magicznej” butelki, czyli malowanie na szkle.
Można także wziąć udział w grach i zabawach z wykorzystaniem karkonoskich minerałów i skał oraz dokonywać obserwacji skał, minerałów, roślin i owadów pod binokularami. Do CI KPN można dojść z ulicy Obrońców Pokoju szlakiem z żółtymi znakami lub zielonym od Konstytucji 3 Maja.
DOMEK MYŚLIWSKI
Ośrodek Informacyjno-Edukacyjny KPN „Domek Myśliwski” w Kotle Małego Stawu, znajdujący się przy szlaku niebieskim z Wangu do Samotni, oferuje od 1 do 3 maja w godzinach od 10:00 do 15:00 różne atrakcje przyrodnicze w ramach „MAJÓWKI POD SKAŁAMI”. Temat spotkań w Domku Myśliwskim brzmi: „W sieci”.
1 maja
1. „W pajęczej sieci” – prelekcje i filmy poświęcone pająkom.
2. „W pajęczej sieci” – rozwiązywanie zadań, zagadek o pająkach,
3. Zajęcia plastyczne – wykonaj swojego pająka.
2 maja
1. „W sieci kornikowych korytarzy” – prelekcje i filmy poświęcone kornikom i innym owadom oraz karkonoskim lasom.
2. „W sieci kornikowych korytarzy” – rozwiązywanie zadań, zagadek tematycznych, obserwacje korników pod binokularem
3. Zajęcia plastyczne - wykonaj korytarz kornikowy.
3 maja
1. „W sieci czarnego trójkąta” – prelekcje i filmy poświęcone klęsce ekologicznej, która nawiedziła Karkonosze w ubiegłym wieku. Pozostałości po niej widać jeszcze dziś, ale jednocześnie można zaobserwować moc odradzania się przyrody. A to wszystko można dostrzec podczas wędrówki do naszego ośrodka.
2. „W sieci czarnego trójkąta” - rozwiązywanie zadań, zagadek tematycznych, obserwacje martwego drewna, owadów i roślin pod binokularem,
3. Zajęcia plastyczne – rysowanie, malowanie krajobrazów karkonoskich.
JAGNIĄTKÓW
MAJÓWKA Z ROŚLINAMI
2 maja od 7.30 do 15.30 Rośliny, które polują na zwierzęta, a także takie którym nie straszny jest śnieg, nawet jeśli przygina je do samej ziemi, rosną w Żywym Banku Genów Karkonoskiego Parku Narodowego przy ul. Myśliwskiej 9a w Jagniątkowie. Kto chce dowiedzieć się więcej, lub jeśli planuje założyć karkonoski zakątek w swoim ogrodzie, powinien się tam wybrać. Zajęcia poprowadzi w czasie zwiedzania szkółki przyrodnik i kierownik Żywego Banku Genów, Marta Kroczek.