Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 846Wszystkich: 14211576

Miesięcznik Rowertour, luty 2018

2018-02-01 10:04

     W lutowym numerze Magazynu Turystyki Rowerowej "Rowertour" pojawił się wątek dolnośląski. Grażyna Pastuszka, w artykule "Frankenstein i rycerz ze złotą ręką" opisuje swoją rowerową, 4-dniową eskapadę po bliższych i dalszych okolicach Ząbkowic Śląskich. Poza tym sporo ciekawych rowerowych relacji z Polski (m.in. południowa Wielkopolska, Mazury oraz Małopolska) i ze świata (m.in. USA, Mongolia, Paragwaj)

 

 


Małopolska: Gorlice i okolice
Gorlice znam od dzieciństwa. A przynajmniej tak mi się zawsze wydawało. Póki nie odwiedziłam ich jako turystka, tak naprawdę niewiele o nich wiedziałam. Poza tym, że zapłonęła tu pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa.

Południowa Wielkopolska: Pudliszki, Poniec i okolice
Można jeździć po świecie, pedałować w innym klimacie, nawąchać się i najeść tego, co nowe. Ale z powrotów do miejsc, w których się wychowywało, ciągle czerpać ciekawość świata. I tak wróciliśmy do południowo-zachodniej Wielkopolski (mamy na myśli głównie powiat gostyński oraz leszczyński).

Dolny Śląsk: Wzgórza Niem czańsko-Strzelińskie
Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie oraz Wzgórza Strzelińskie i Niemczańskie – takie dwie różne nazwy odnalazłam w sieci, kiedy to w niemałym pośpiechu starałam się dowiedzieć czegokolwiek o miejscu naszej kolejnej rowerowej miniwyprawy.

Mazury Garbate: Puszcza Romincka
Jeśli marzysz o długich godzinach na rowerze w otoczeniu dzikiej przyrody, jeśli niestraszny ci siarczysty mróz i ukryte spojrzenie wilka – ubierz się ciepło i ruszaj naszym śladem! Ponieważ tam, gdzie mieszkaliśmy, nie było perspektyw na zimowe szaleństwo, kolejnej zimy znów skierowaliśmy się ku odległym suwalskim peryferiom

Alzacja
Niewielka Alzacja, rozciągnięta między Strasburgiem a Miluzą, sprawia wrażenie bajkowej krainy. Aż trudno uwierzyć, że przez wieki pr zechodziła z rąk do rąk, będąc areną krwawych sporów pomiędzy Francją a Niemcami. Efektem jest fascynująca mieszanka kulturowa, językowa, estetyczna i kulinarna. Oraz – jedne z najlepszych białych win na świecie. 

Szwecja, Dania
Kiedy nasze auto wjeżdżało na odpływający ze Świnoujścia prom, nie tryskałam energią. Strach przed przeprawą przez Bałtyk przyćmił wszelkie emocje i nadzieje, które zwykle towarzyszą nowym, rowerowym wyzwaniom. Słynąca z doskonałych szlaków rowerowych Skandynawia musiała poczekać na euforyczne z nią spotkanie do czasu, kiedy moja stopa sięgnęła lądu.

korespondencja > USA
Pamiętam, jak narzekaliśmy na alaskański chłód, na kanadyjską mżawkę, zimne
polodowcowe strumienie płynące z każdej strony i setki kilometró w nudnych zielonych lasów na Jukonie, ciągnących się w nieskończoność. Ile byśmy dali za chociażby namiastkę tamtych chwil. Tu, gdzie jesteśmy teraz, w centrum USA, oprócz suchych gór i wyschniętych bez życia roślin, nie ma nic... 

korespondencja > Mongolia
Stop! Na rowerach nie wolno! – krzyczy zastępując nam drogę celniczka. – Jak nie wolno? Dlaczego? – pytam zdumiona. – Musicie znaleźć kogoś, kto was przewiezie samochodem. Do Mongolii wjeżdżamy z Rosji przez małe, spokojne przejście w Kiachcie, gdzie okazuje się, że ruch pieszy jest niedozwolony, a rower nie jest uznawany za pojazd. 

reportaż > Paragwaj
Pomagać jest ciekawie: to piękny sposób na wejście w kontakt z drugim człowiekiem. Od kwietnia do października 2017 roku jeździliśmy p o Paragwaju. Odwiedzaliśmy szkoły w wioskach i małych miejscowościach z projektem „Higiene mental, higiene dental” („Higiena umysłowa, higiena jamy ustnej”). W sumie byliśmy w przeszło 30 instytucjach edukacyjnych i trzech społecznościach rdzennych. 


rowerowy globtroter > pedały platformowe czy zatrzaskowe?
Podróżując na rowerze, wcześniej czy później staniemy przed dylematem, co wybrać: pedały platformowe czy zatrzaskowe? Które lepiej sprawdzają się w turystyce rowerowej? Czy stosowanie pedałów zatrzaskowych jest bezpieczne?

domowy warsztat rowerowy > przerzutka przednia
W 2017 roku amerykańska marka SRAM ogłosiła wszem i wobec śmierć przedniej przerzutki. Hasło przyjęto z d użą ekscytacją, zwłaszcza w szeroko pojmowanym świecie MTB. W rowerach trekkingowych przerzutka przednia jednak jeszcze nie umarła.

rower w mieście > oznakowanie trasy rowerowej
Wyznaczenie, przygotowanie, a nawet wybudowanie trasy rowerowej to jeszcze nie wszystko. Należy ją odpowiednio oznakować. Sposobów jest więcej, niż mogłoby się wydawać, a mogłoby być jeszcze więcej, gdyby zmieniono prawo. 

styl życia > Dariusz Biesalski, Bartosz Felczak
Od 2013 roku pracują w Szkole Podstawowej w Kroczewie, gdzie promują turystykę rowerową. Organizują szkolne wycieczki rowerowe, które nie mają charakteru wyłącznie rekreacyjnego czy towarzyskiego. Dariusz Biesalski jest nauczycielem wychowania fizycznego, a Bartosz Felczak – z wykształcenia jest historykiem, a obecnie prowadzi zajęcia w  wietlicy. 

     Jak co miesiąc w magazynie „Rowertour”: kalejdoskop, nowości, felietony > na finiszu. Pisze dla nas Sławomir Bajew i Weronika Leczkowska

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook