Multimedialnie o przymusowych robotnikach
W twierdzy Kłodzko udostępniono nową wystawę poświęconą pracownikom przymusowym niemieckiej fabryki AEG, która została przeniesiona do kłodzkiej fortyfikacji z Łodzi jesienią 1944 roku.
- To trzeba zobaczyć i... posłuchać, bo dyskretnie zamontowane multimedia zapewnią nam także dźwięki – zachęca Michał Piszko, burmistrz Kłodzka. - To nie kto inny, ale wyzwoleni pracownicy działającej w twierdzy fabryki AEG byli pierwszymi, powojennymi, polskimi mieszkańcami Kłodzka – dodaje samorządowiec.
Ekspozycja, oprócz standardowych tablic opisujących historię i gablot z eksponatami (niektóre z nich mają wyjątkową wartość historyczną), zawiera także multimedia.
- Kosztowało nas to mnóstwo pracy, trochę nerwów, ale efekt jest wspaniały. Będziecie mogli przejrzeć satyryczne pismo wydawane przez pracowników przymusowych (tak, tak pracownicy w ten sposób podnosili się na duchu, a i niekiedy przemycali istotne informacje), w telefonach zaś usłyszycie wspomnienia osób, które pracowały w twierdzy Kłodzko – zachęcają pracownicy zabytkowej fortyfikacji.
Warto poznać losy Polaków pracujących przymusowo podczas II wojny światowej w twierdzy Kłodzko. Niektórzy, po zakończeniu wojny zostali w naszym regionie i jako pierwsi Polacy zasiedlali ziemię kłodzką. Zwiedzanie wystawy jest wliczone w cenę biletu na twierdzę.
PIERO – Gazeta Kłodzka
Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca: