Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Duża skala (1:30 000), czyli 1 cm na mapie to 300 m w terenie, gwarantuje że jest czytelna, zwłaszcza na obszarach, gdzie mapy o mniejszej skali są bezużyteczne (np. okolice Pokrzywna – Jarnołtówek, czy Las Prudnicki), ponieważ natłok ikonek i napisów permanentnie zasłania obraz terenu. Tutaj wszystko da się odczytać.
Druk jest połączeniem dwóch map. Pierwsza, większa obejmuje Góry Opawskie od Głuchołaz (ale bez masywu Góry Parkowej) na zachodzie, po Trzebinę na wschodzie i od Szybowic na północy, po Janov na południu. Druga mapka to plan części Prudnika, bez Dzielnicy Przemysłowej i Jasionowego Wzgórza. Biorąc pod uwagę potrzeby turystów, którzy nie będą skupiać swojej uwagi na tych częściach miasta, nie jest to złe rozwiązanie.
Mapy są aktualne i zawierają również najnowsze oznakowanie trasy, m.in. prudnicką ścieżkę spacerową od Jana Pawła II do Stefana Wyszyńskiego. O tym, że mamy publikację dedykowaną turystom rowerowym świadczy nie tylko tytuł ale i skonkretyzowana zawartość opisowa. Zaczyna się ona od wyjaśnienia, skąd się wzięły w Prudniku tradycje rowerowe (postacie: Stanisława Szozdy i Franciszka Surmińskiego) oraz w jaki sposób są one kultywowane (pomnik Szozdy, ekspozycja mu poświęcona w Muzeum Ziemi Prudnickiej, rondo, Memoriał im. S. Szozdy).
Kolejna część opisu to propozycje czterech tras rowerowych obejmujących Las Prudnicki, okolice czeskiego Jindřichova oraz Szybowice. Turysta ma do dyspozycji przekroje tras, dzięki którym w łatwy sposób może sprawdzić ich stopień trudności. Mapa zawiera również informacje na temat najciekawszych miejsc, zabytków i innych atrakcji w Prudniku i okolicy. Dobrze, że osobno wspomniano o dwóch imprezach kolarskich w Prudniku: wymienionym wcześniej memoriale Szozdy oraz Maratonie MTB.
Ostatnia część publikacji to praktyczny informator turystyczny obejmujący obiekty noclegowe, łowiska, sklepy, wypożyczalnie i serwisy rowerowe oraz punkty informacji turystycznej. Mapa w zasadzie wolna jest od błędów. Wrocławskie wydawnictwo „Plan”, które udostępniło podkłady, powinno poprawić układ ulic na terenie byłych koszar, który tylko częściowo jest zgodny ze stanem rzeczywistym (brak ul. Słowiańskiej, ul. Włoska nie łączy się z ul. Grunwaldzką, tak samo jak Żołnierska z Legionów). Błędy te są na dokładniejszym planie Prudnika, choć na głównej mapie publikacji uliczki rozrysowane są już poprawnie.
Nie zmienia to opinii, że obecnie podkłady mapowe „Planu” należą do najlepszych na rynku wydawniczym. Publikację godną polecenia zainteresowane osoby mogą otrzymać w siedzibie Agencji Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik w ratuszu.
Jak można nabyć mapę?
Mapa została wydana przez lokalny samorząd i można nieodpłatnie otrzymać ją m.in. w prudnickiej informacji turystycznej