Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 596Wszystkich: 14211326

Nowości narciarskie w Czechach

2023-11-28 08:29

     Całkowite inwestycje w czeskich ośrodkach narciarskich wyniosły w tym roku ponad miliard CZK (około 180 milionów zł). Powstały między innymi nowe trasy zjazdowe i kolejki linowe. Znaczne środki przeznaczono na  zrównoważone rozwiązania, takie jak wydajniejsze technologie naśnieżania, zbiorniki magazynujące wodę, bardziej ekonomiczne ratraki czy systemy SNOWsat. Kontynuowana jest modernizacja usług w postaci rozbudowy internetowych systemów zakupu karnetów narciarskich lub rezerwacji sprzętu. Znaczna część inwestycji trafiła do ośrodków Szpindlerowy Młyn, Bílá, Špičák Železná Ruda, Zadov, SkiResort Černá hora-Pec i Dolní Morava.

     W Szpindlerowym Młynie powstały dwie nowe trasy zjazdowe z najnowocześniejszym systemem naśnieżania. Swą premierę będzie miała  czerwona trasa „Přehradní”, która prowadzi od górnej stacji Hromovki i trasa „Lesní” na Medvědínie. Szpindlerowy Młyn zaoferuje narciarzom w nadchodzącym sezonie zimowym około 2,5 km nowych tras.

     W Dolní Moravie powstała nowa oświetlona trasa zjazdowa o długości 3,7 km – obecnie najdłuższa w Czechach. W Bílej w Beskidach 16 grudnia zostanie uruchomiona nowa sześcioosobowa kolejka Zbojník, z podgrzewanymi siedzeniami i osłonami przeciwwietrznymi, która zastąpi dotychczasową czteroosobową kolejkę. Jej przepustowość wyniesie 2400 osób na godzinę. W Orlickim Záhoří w Górach Orlickich na narciarzy czeka wyremontowana czteroosobowa kolejka o długości ponad 1400 m. Warto także wspomnieć o inicjatywie kompleksu Černá hora – Pec, który przedłużył trasę saneczkową w Jańskich Łaźniach.

     W ośrodkach narciarskich trwa modernizacja systemów odpraw i rozbudowa kas samoobsługowych na stokach, za pomocą których można kupić skipassy lub aktywować te zakupione online. W tym roku kasy samoobsługowe można znaleźć także w Vítkovicach, Zadovie czy w kompleksie narciarskim Černá hora – Pec. Nowością są rodzinne skipassy, które w niektórych ośrodkach obowiązują także na dodatkowe usługi, w tym na atrakcje letnie (np. w Lipnie).

      Na narciarzy zakwaterowanych na co najmniej dwie noce w wybranych hotelach i pensjonatach w Beskidach czekają zniżkowe karnety Beskidy Valašsko 2024, obowiązujące w sześciu najpopularniejszych ośrodkach w Beskidach i na Wołoszczyźnie Morawskiej: Ski Bílá, Ski Centrum Kohútka Nový Hrozenkov, Ski Area Synot Velké Karlovice – Kyčerka,  Karolinka, Mezivodí i Jezerné Velké Karlovice. Karnety Beskidy Valašsko będą do dyspozycji od 22 grudnia 2023, aż do zakończenia sezonu narciarskiego w 2024 roku.  

Anna Gruszczyńska - CzechTourism
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook