Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 596Wszystkich: 14211326

Od denara do złotówki. Monety ze zbiorów Muzeum Narodowego

Moneta próbna: 100 złotych z 1925 r. według projektu Stanisława SzukalskiegoDukat koronny Zygmunta III Wazy z 1628 r. z mennicy w BydgoszczyMoneta próbna: 1 złoty z 1958 r. według projektu Wojciecha JastrzębowskiegoProjekt Antoniego Madeyskiego rewersu monety II Rzeczypospolitej Polskiej o nominale 100 złotych
Moneta próbna: 100 złotych z 1925 r. według projektu Stanisława Szukalskiego
Dukat koronny Zygmunta III Wazy z 1628 r. z mennicy w Bydgoszczy
Moneta próbna: 1 złoty z 1958 r. według projektu Wojciecha Jastrzębowskiego
Projekt Antoniego Madeyskiego rewersu monety II Rzeczypospolitej Polskiej o nominale 100 złotych
2024-02-12 21:58

13 lutego – 1 września 2024

     Najciekawsze polskie monety z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu zaprezentowane zostaną na kameralnej wystawie. Wśród kilkudziesięciu eksponatów znalazły się m.in. średniowieczne denary wiązane z Bolesławem Śmiałym i Bolesławem Krzywoustym, półgrosze władców z dynastii Jagiellonów, monety srebrne: koronne, litewskie i gdańskie, złote dukaty, monety z okresu powstania listopadowego, próbne z czasów II Rzeczypospolitej i PRL-u, a także projekty monet z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

     Kolekcja polskich monet w zbiorach MNWr charakteryzuje się różnorodnością, w jej skład wchodzą obiekty z czasów od średniowiecza po współczesność, m.in.: denary, brakteaty i półgrosze, monety władców nowożytnych bite w mennicach w Krakowie, Bydgoszczy, Warszawie, Wilnie, Lwowie, Gdańsku czy Toruniu.

     „Najstarsze z eksponatów to denary książęce Bolesława Śmiałego, wybijane najprawdopodobniej między 1058 r. a 1076 r. Jeden z nich wiązany jest z mennicą w ówczesnym Wrocławiu” – mówi Magdalena Karnicka, kuratorka wystawy.

     Zwiedzający obejrzą monety próbne, okolicznościowe i kolekcjonerskie II Rzeczypospolitej, w tym te wykonane przez znanych medalierów i rzeźbiarzy tego czasu, m.in.: Władysława Wasiewicza, Józefa Aumillera, Antoniego Madeyskiego, Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej, a także modele monet przygotowane na konkursy.

     Pokazane zostaną również monety próbne pierwszych lat powojennych i Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zaprojektowane przez słowackich rzeźbiarzy i medalierów: Andreja Petera, Josefa Koreňa i Antona Háma, próbne obiegowe, okolicznościowe i kolekcjonerskie z okresu PRL-u i III Rzeczypospolitej autorstwa, m.in. Wojciecha Jastrzębowskiego, Wacława Kowalika, Stanisławy Wątróbskiej-Frindt, Ewy Tyc-Karpińskiej.

     Zdaniem kuratorki warto zwrócić uwagę na projekty, które są niezwykle ciekawe, ponieważ są „wzorami”, propozycjami różnych artystów dotyczącymi wyglądu monet.

     „Kameralna wystawa, o której jakości zaświadczają selektywnie wybrane zabytki. Te niewielkie monety są dowodem, jak wielką wagę przywiązywaliśmy także do estetycznego waloru tych środków płatniczych” – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. „Ich unikalność, wartość plastyczna, intrygująca ikonografia czyni je godnymi podziwiania. A wszystko to w rocznicę 100-lecia wydania Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej wprowadzającego do obiegu jako jednostkę monetarną złotego (20.01.1924 r.). Czyli złotówka jest z nami już 100 lat!”.

 


Zobacz także:
strona www Muzeum Narodowego we Wrocławiu 

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook