Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Jak spędzić ostatnie dni wakacji? Może w bajkowym ogrodzie, położonym wśród wzgórz z widokiem na Góry Sowie? Wśród dojrzewających jabłek, kwitnących hortensji i róż? Pod drzewami, które pamiętają czasy dinozaurów? Zapraszamy do Arboretum Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach. Poza pięknymi trasami spacerowymi w ogrodzie jest także plac zabaw dla dzieci, miejsca na ognisko i celtycki horoskop drzew.
- W Arboretum Wojsławice możemy podziwiać 200 lat tradycji ogrodniczej – mówi dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Zygmunt Kącki. – wielkie, piękne kolekcje rzadkich odmian roślin. - Koniec lata nie oznacza, że w Arboretum nic się nie dzieje. Wręcz odwrotnie. – dodaje Hanna Grzeszczak-Nowak – Niektóre rośliny wręcz wybuchają ogromem kwiatów. W tej chwili dominują hortensje. Można podziwiać ponad 600 różnych gatunków i odmian. Jest to największa kolekcja w Polsce.
Wojsławice to świetne miejsce, by aktywnie spędzić czas, łącząc zabawę z edukacją.
Hanna Grzeszczak-Nowak dodaje: Możemy poznać drzewa z epoki dinozaurów, przy tych drzewach swoje pieczątki mają małe dinusie, co jest świetną zabawą dla dzieci. Można korzystać z placu zabaw, zrobić ognisko, podziwiać wystawę minerałów. Jeden dzień tutaj da oddech, relaks i dużo radości.
Arboretum Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach położone jest 50 km na południe od Wrocławia i 2 km na wschód od historycznej Niemczy, na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich. Okolice Niemczy to pasma Wzgórz Gumińskich, Dębowych i Krzyżowych, o zróżnicowanej budowie geologicznej, poprzecinane łagodnymi jarami i wąwozami. Dnem najgłębszego wąwozu, na wysokości 150−200 m. n.p.m. płynie z południa na północ rzeka Ślęza, zasilana licznymi potokami. Nad jednym z jej prawobrzeżnych dopływów, w malowniczej kotlinie, na północnych stokach Wzgórz Dębowych na wysokości 213−320 m n.p.m. jest położone Arboretum w Wojsławicach.
Teren parku przecinają dwie doliny. Ich środkiem przepływają niewielkie strumyki. Na ich bazie utworzono kilka stawów przegrodzonych groblą oraz zbudowano niewysokie progi wodne, które niewątpliwie poprawiają warunki mikroklimatyczne dla roślin. Warunki fizjograficzne, specyficzny mikroklimat, wysoka wilgotność powietrza, długo zalegający śnieg oraz sporadycznie występujące wiosenne przymrozki i żyzna gleba sprzyjają uprawie wielu gatunków roślin rzadko spotykanych w innych regionach Polski.