Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
24 czerwca 2023 r., po 20 latach na odcinku Świdnica - Jedlina-Zdrój pojawił się pociąg osobowy. Trzy połączenia w weekendy na tej trasie zrealizują Koleje Dolnośląskie. To malownicza trasa, która jest kolejową alternatywą dla linii z Jaworzyny Śląskiej do Wałbrzycha i dalej – w kierunku Kotliny Kłodzkiej. Dlatego też po tej linii pojedzie m.in. przetrasowany pojazd z Wrocławia do Kudowy-Zdrój. Dodatkowo uruchomione zostały połączenia z Wrocławia do Głuszycy. Początkowo planowane są wyłącznie połączenia weekendowe. Wraz z wejściem nowego rozkładu jazdy w grudniu może się to zmienić.
– Trasę przywrócono „do życia” po 23 latach z inicjatywy Prezydenta Miasta Wałbrzycha jako lidera Aglomeracji Wałbrzyskiej – poinformował Roman Szełemej, Lider ZIT Wałbrzyskiego Obszaru Funkcjonalnego i prezydent Wałbrzycha, zapraszający na otwarcie tej linii.
- Oczywiście zapraszamy przedstawicieli lokalnych samorządów w obszarze aglomeracji wałbrzyskiej do partycypacji przy realizacji i w finansowaniu przewozów na tej linii - mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich. - Jako przewoźnik operujący na tym obszarze przedstawimy im ofertę, dzięki której transport kolejowy w aglomeracji wałbrzyskiej będzie atrakcyjny dla jej mieszkańców - dodaje.
Remont linii kolejowej między Świdnicą a Jedliną-Zdrój trwał sześć lat i pochłonął ok. 110 mln zł. Niezelektryfikowany odcinek pełny jest obiektów inżynieryjnych, które stanowią niebywałą atrakcję dla miłośników kolei. Dodatkowo ruch pociągów będzie prowadzony w kierunku Głuszycy i Kłodzka, a więc po uznawanej za najpiękniejszą trasę kolejową w Polsce nr 286. W związku z wprowadzeniem ograniczeń do 20 km/h na przejazdach przez PKP PLK na linii mogą powstawać opóźnienia, również wtórne, na sieci wojewódzkiej.
Sudecka księgarnia Wysyłkowa poleca:
Pociągi na tej trasie powinny kursować z Wrocławia przez Sobótkę , Świdnicę , Jedlinę-Zdrój , Głuszycę , Nową Rudę do Kłodzka. Będzie większe zainteresowanie turystów a co ważne umożliwi codzienne dojazdy do pracy i szkół.