Powrót kolekcji Hochbergów na Zamek Książ
W ubiegłą sobotę odbyło się otwarcie wystawy „Metamorfozy Zamku Książ”. Obrazy oraz rzeźby, które znajdowały się na Zamku przed 1942 rokiem, powróciły na swoje dawne miejsca po 70 latach. (O przygotowaniach do wystawy pisaliśmy w artykule "Do Książa wracają dzieła sztuki" - przyp. redakcji NaszeSudety.pl)
Pierwszy dzień wystawy cieszył się ogromnym zainteresowaniem turystów odwiedzających Zamek Książ. Odzyskanie części kolekcji Hochbergów było możliwe dzięki umowie z Muzeum Narodowym we Wrocławiu, który udostępnił swoje zbiory i umożliwił ich transport do Wałbrzycha. Przygotowania do tej operacji trwały wiele miesięcy, gdyż niezbędne było stworzenie odpowiednich warunków prezentacji dzieł – zarówno pod kątem konserwatorskim, jak i norm bezpieczeństwa.
W skład wystawy wchodzi 38 obrazów oraz 2 rzeźby, z czego 10 obrazów pochodzi z kolekcji Hochbergów, a 4 z nich to portrety barokowe przedstawicieli różnych gałęzi tego rodu. Wystawa „Metamorfozy Zamku Książ” składa się z 3 części, które dostępne są do dyspozycji zwiedzających w Sali Wystaw, na Trakcie Barokowym i w Sali Konrada.
W pierwszej z nich znajduje się m.in. scena z „Metamorfoz” Owidiusza, przedstawiająca Pana ścigającego nimfę Syrinks oraz cykl obrazów Stephana Kesslera, opowiadający przypowieść o synu marnotrawnym. Druga część wystawy, znajdująca się na Trakcie Barokowym, to m.in. portrety, martwe natury czy pejzaże stworzone przez zespół artystów zatrudnionych przez Konrada Ernsta Maximiliana von Hochberga.
Natomiast w Sali Konrada utworzono Galerię Sławnych, czyli portrety władców z z dynastii Przemyślidów i Piastów. Odwiedzający wystawę poznają również relacje Hochbergów panujące pomiędzy nimi, a Habsburgami i Hohenzollernami.