Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
3 grudnia w Alei Bielany (centrum handlowe na Bielanach Wrocławskich) odbędzie się wyczekiwana premiera gry planszowej Monopoly Junior Wrocławskie Krasnale. W grze dzieci wcielają się w rolę fotografów i, spacerując po Wrocławiu, robią zdjęcia krasnalom, by potem wstawić je w ramki. To pierwsza na świecie miejska edycja Monopoly, która jest przeznaczona dla dzieci. Gra jest już w sprzedaży. Na planszy Monopoly Junior Wrocławskie Krasnale spotkasz m. in. Bąbelka Chlapusia, zrobisz zdjęcie Wykształciuchowi i zatrzymasz się obok Ósemki Wioślarskiej. Idea gry jest prosta – poruszamy się po Wrocławiu, wcielając się w fotografów i robimy zdjęcia krasnalom, by później wstawić je w ramki. Jeśli jako pierwsi zrobiliśmy zdjęcie krasnalowi, kolejny gracz, który stanie na tym polu, płaci nam za to odpowiednią sumę (czynsz). W grze znalazły się także specjalne pionki, którymi są aparaty fotograficzne.
– Monopoly Junior Wrocławskie Krasnale to nasza perełka. Jako pierwsi na świecie stworzyliśmy grę przeznaczoną dla dzieci od czwartego roku życia. Krasnale we Wrocławiu są tak bardzo rozpoznawalne, że nie mogliśmy ich pominąć. Trudno powiedzieć, czy taki fenomen kiedykolwiek jeszcze się powtórzy – opowiada Karina Nelka, z firmy Winning Moves, wydawcy gry.
Podczas premiery gry, 3 grudnia o godz. 11:00 w Alei Bielany, zostanie zaprezentowana wielkoformatowa plansza o wielkości 16 mkw. Będą również atrakcje dla najmłodszych. Dzieci wezmą udział w konkursach z nagrodami. Do Wrocławia przyjedzie też Pan Monopoly, z którym będzie można zrobić sobie zdjęcie. Oprócz rozpoznawalnych krasnali, takich jak Serdeczniś, czy Profesor, na planszy Monopoly Junior Wrocławskie Krasnale jest również odnośnik do kart szansy, które nazywają się „Chochlikowe Czary Mary”.
– Nazwa kart „Chochlikowe Czary Mary” odwołuje się do jednej z teorii powstania wrocławskich krasnali. Prawdopodobnie Chochlik Odrzański przybył do Wrocławia na niewielkiej tratwie, na której wybudował sobie niewielki szałas. Złośliwy chochlik męczył mieszkańców, robiąc im psikusy. Ci postanowili wezwać posiłki w postaci krasnali, które wzrostem dorównywały Chochlikowi – dodaje Bartłomiej Sikorski z firmy Winning Moves.
Gra Monopoly edycja Junior Wrocławskie Krasnale jest już w sprzedaży – w dniu premiery będzie można ją nabyć przy specjalnych stoiskach sklepu Empik. W tym dniu na fanów gry czekają niespodzianki. Niedawno odbyła się również premiera wrocławskiej edycji Monopoly. Stolica Dolnego Śląska jest jedynym miastem na świecie, które ma aż dwie wersje kultowej gry.