Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1065Wszystkich: 14211795

Prezidentská chata w Górach Izerskich

2022-09-13 07:39

     Prezidentská chata stoi kilkaset metrów od wieży widokowej Královka, powyżej wsi Bedřichov w Górach Izerskich. W pierwszej połowie XIX wieku stał w tym miejscu dom rolnika i pończosznika Josepha Königa, który dał początek niewielkiej osadzie Königshöhe, sto lat później przemianowanej przez czeskich turystów na Královkę. Mieszkańcy osady utrzymywali się głównie z pracy w niedalekiej hucie szkła w Kristiánovie, gdy jednak ta doszczętnie spłonęła w 1887 roku, wyprowadzili się, a domy stopniowo popadły w ruinę. W 1908 roku kilka parcel dawnej osady kupił jablonecki aptekarz Ulbrich i w miejscu Königowej chaty zbudował sobie dość osobliwy w swej formie dom. Kilka lat później jednak go sprzedał, a nowy właściciel rozebrał budynek na materiał do budowy własnego domu w Jabloncu. W latach 20. parcelę wraz z pozostałymi fundamentami zakupił jablonecki oddział towarzystwa turystycznego Przyjaciele Przyrody, który postanowił zbudować w tym miejscu swoje schronisko, Naturfreundehaus. Kamień węgielny położono 24 czerwca 1928 roku i już w grudniu tego samego roku obiekt został oficjalnie otwarty. Tak szybkie tempo pracy nie byłoby możliwe bez zaangażowania się członków Towarzystwa, którzy ochotniczo spędzili setki godzin na budowie. Uroczyste oddanie schroniska do użytku publicznego nastąpiło w czerwcu kolejnego roku, dokładnie rok po rozpoczęciu budowy.

     Niestety dom służył turystom tylko 10 lat. Na początku 1939 roku zajęła go NSDAP i przekształciła w sanatorium dla dzieci z III Rzeszy. Po II wojnie światowej chata została upaństwowiona, a w 1956 roku przekazana na ośrodek wypoczynkowy dla pracowników Kancelarii Prezydenta Czechosłowacji (stąd jej dzisiejsza nazwa). Nie była zaznaczona na mapach turystycznych, a drogę do niej zamykał szlaban.

     W 1989 roku chata teoretycznie stała się obiektem ogólnodostępnym, ale położenie poza szlakami sprawiało, że nadal nie była odwiedzana przez turystów. Jako zarządców obiektu zatrudniono małżeństwo Šmausów z Bedřichova, którzy w 1991 roku wzięli dawne schronisko w dzierżawę i po 50 latach ponownie otworzyli je dla turystów.

     Niestety, brak długotrwałej umowy dzierżawnej (Kancelaria Prezydenta corocznie przedłużała ją tylko na kolejny rok) nie sprzyjał jakimkolwiek inwestycjom w remont obiektu. W końcu, w 2011 roku Kancelaria postanowiła sprzedać budynek oferentowi, który zaproponuje najwyższą cenę, niezależnie od przyszłego przeznaczenia obiektu. Transakcji dokonano w sierpniu, a dotychczasowym gospodarzom polecono w ciągu miesiąca opuścić i opróżnić budynek. Trzeba było też zwolnić pracowników i sprzedać wyposażenie schroniska.

     Nowy właściciel chatę zamknął. Na wieść o tym, że prawdopodobnie chce ją zamienić na apartamenty lub dom letniskowy, skontaktował się z nim jablonecki przedsiębiorca Dalibor Dědek i przekonując, że obiekt nie nadaje się do dłuższego rodzinnego zamieszkiwania, szybko namówił go do sprzedaży budynku. Wspólnie z małżonką zakupił schronisko za około 10 milionów koron i… zaproponował dzierżawę i prowadzenie chaty Šmausom, od 1996 roku prowadzącym działalność jako spółka Ještěd. Nowi właściciele, razem z dzierżawcami, przeprowadzili pierwszy w historii obiektu gruntowny remont i modernizację, zachowując jednak architektoniczną formę chaty z pierwszej połowy XX wieku. Dzięki temu schronisko wróciło do życia i w 2021 roku świętowało 30-lecie swego istnienia jako Prezydencka Chata.

Katarzyna Potocka-Brygier
 

Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook