Dni Karpia 2023
Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Tego w Międzylesiu jeszcze nie było - 21 i 22 sierpnia 2015 roku zapraszamy na działania artystyczne pn. „Przenikanie sztuk!”. Projekt ma zapoczątkować coroczne wydarzenie artystyczne - nowe tego typu działanie w gminie, łączące różne dziedziny sztuki: poezję, muzykę, malarstwo, kino, taniec i teatr. Ma się ono odbywać w okresie letnim, w otwartej przestrzeni miasta i mieć formę interaktywną zorientowaną na zaktywizowanie odbiorcy i współuczestniczący udział publiczności. Jest to nowa, atrakcyjna możliwość spędzania wolnego czasu, która umożliwia mieszkańcom spotykanie się w przestrzeni publicznej i wspólne spędzenie czasu.
Przewidujemy całe mnóstwo atrakcji: na międzyleskim rynku planowany jest happening poetycki z improwizowaną muzyką, tańcem i malowaniem na żywo. Teksty prezentować będą twórcy, którzy zaangażują do wspólnego czytania i malowania przypadkowe osoby. Dla najmłodszych międzylesian dwa miesiące wcześniej przygotowany został konkurs i warsztaty poetyckie w szkole, które wyłoniły uczestników slamu poetyckiego. Podczas slamu uczestnicy konkursu publicznie zaprezentują swoje teksty, a publiczność razem z jury wybierze zwycięzców, którym wręczone zostaną nagrody.
Starsi i dojrzalsi będą mieli natomiast okazję uczestniczyć w wieczorze poetyckim w scenerii średniowiecznego Zamku. Prezentacja poezji lokalnych twórców połączona zostanie z innymi dziedzinami sztuki, jak malarstwo czy FOLK - PERFORMANCE – FIRE w wykonaniu Teatru Tańca HUNAM SENSUAL PROJECT. Towarzyszyła jej będzie plenerowa wystawa prac lokalnych twórców oraz Taniec z Ogniem w wykonaniu grupy ŁA-RA. Swoją poezję przedstawi m.in. Lila Kucfir, lokalna poetka, która zaprezentuje swój najnowszy, wydany w kwietniu tomik poezji. Wieczorek urozmaici - śpiewająca poetka - gość ze Szwecji Danuta Zasada Piątkowy wieczór zakończy wspólne ognisko i poczęstunek na Zamku w Międzylesiu. W sobotę najmłodszych zapraszamy na warsztaty plastyczne oraz kino letnie na dziedzińcu Zamku w Międzylesiu.
Zapowiada się niezwykle ciekawie, dlatego 21 i 22 sierpnia warto być z nami w Międzylesiu i doświadczyć PRZENIKANIA SZTUK! Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
Wydarzenie to organizowane jest za pośrednictwem Funduszu Lokalnego Masyw Śnieżnika. Inicjatorami i realizatorami są lokalni liderzy Lila Kucfir, Dagmara Bieniewska i Monika Frątczak. Projekt realizowany jest ze środków finansowych Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz FLMŚ oraz współfinansowany ze środków Urzędu Miasta i Gminy w Międzylesiu.