Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Bach, muzyka polska, hiszpańska i latynoska – w tak różnorodną muzyczną podróż zabierze w trakcie swojego występu 29 listopada Krzysztof Pełech. Koncert jednego z najlepszych polskich gitarzystów klasycznych odbędzie się w Muzeum Powozów w Galowicach. Jest to ostatni bezpłatny koncert w ramach cyklu Podróże Po Strunach w tym roku.
Krzysztof Pełech ma na swoim koncie 16 wybitnych albumów, ponad 60 solowych koncertów rocznie oraz trzykrotny tytuł najlepszego polskiego gitarzysty klasycznego przyznany przez magazyn „Gitara i Bas”. Jednak o przynależności wrocławskiego gitarzysty do światowej elity świadczy też jego zaangażowanie w organizację międzynarodowych wydarzeń kulturalnych na Dolnym Śląsku. Gitarzysta jest dyrektorem słynnego Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego GITARA+ oraz Letniego Kursu Gitary w Krzyżowej, będącego miejscem rodzenia się młodych talentów. Krzysztof Pełech od lat zaprasza największe gwiazdy gitary z Hiszpanii, Włoch, USA, Argentyny czy Australii, sprawiając, że Wrocław staje się na mapie świata miejscem, które kojarzone jest z muzyką gitarową. Natomiast na co dzień artysta prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie uzyskał tytuł doktora sztuki.
Mimo licznych międzynarodowych tras koncertowych i organizacji festiwali, gitarzysta aktywnie koncertuje również na Dolnym Śląsku. I to właśnie, te lokalne, kameralne występy pozwalają na najlepszy odbiór muzyki Krzysztofa Pełecha. Znakomita technika, wszechstronność w doborze klasycznego repertuaru i łączenie go z rozrywkowymi hitami sprawia, że koncerty Krzysztofa Pełecha są niezwykle ciekawe, nawet dla gitarowych laików.
Takiego właśnie występu może się też spodziewać publiczność, która pojawi się 29 listopada w Galowicach pod Wrocławiem. Zapowiedziane w repertuarze kompozycje Bacha czy hiszpańskich mistrzów, takich jak: I. Albéniz, F. Tárrega lub argentyńskiego kompozytora Jorge Morela, to sposób na ukazanie różnorodnych odcieni muzyki gitarowej. Jednak możemy być też pewni, że Krzysztof Pełech zaskoczy też współczesnymi kompozycjami i własną muzyczną inwencją.
Sam koncert jest też dobrą okazją, bo odwiedzić Muzeum Powozów w Galowicach. W pięknym, zabytkowym spichlerzu znajduje się ponad pięćdziesiąt sań, karet, powozów i bryczek, które przenoszą nas wyobraźnią we wcześniejsze stulecia. Zwiedzanie muzeum, w połączeniu z muzyczną gitarową podróżą, to z pewnością sposób na wyjątkowe spędzenie niedzieli.
Koncert Gitara przez wieki rozpocznie się o godz. 16.00, a wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, dzięki mecenasowi koncertu – Gminie Żórawina.
Gitara przez wieki: Krzysztof Pełech
29 listopada 2015 r. (niedziela), godz. 16.00
Galowice, Muzeum Powozów, ul. Leśna 5
www.gitaraplus.pl; www.podrozepostrunach.pl
Wstęp wolny!