Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 478Wszystkich: 14212637

Rekord na Przejściu Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej!

2015-09-20 22:47

     Pierwszy raz w dwunastoletniej historii Przejścia Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej im. Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza ponad połowa uczestników pokonała całą, 137-kilometrową trasę. 

     Nie lało, przez większą część trwania Przejścia nie wiało mocno, nie było zbyt zimno, nie panował też upał. Uczestnicy Przejścia, z których wielu brało w nim udział po raz kolejny, przyznawali, że aura nie utrudniała im zadania.

     Największe problemy mieli niektórzy debiutanci: z nawigacją. Trasa Przejścia i towarzyszących mu wydarzeń: Biegu Dookoła Kotliny i Połowy Przejścia, biegnie szczytami gór otaczających Kotlinę Jeleniogórską. Często zmienia się na niej kolor szlaku, w wielu miejscach idzie się po drogach i ścieżkach bez oznakowania. Uczestnicy podkreślają, że znajomość trasy ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o szanse na dotarcie do końca trasy w Szklarskiej Porębie, gdzie znajduje się także jej początek.

     - Brałem udział pierwszy raz i bardzo mi się podobało – powiedział tuż po dotarciu do celu (po niemal 45 godzinach) Bartosz Biel z Wrocławia. - Szedłem ze znajomymi, nie spaliśmy, ale robiliśmy regularne przerwy.

     Wśród uczestników Przejścia jest wielu stałych bywalców. Bez udziału w Przejściu nie wyobrażają sobie życia. Przyciąga ich przyjacielska atmosfera, piękna okolica, zasady (nie ma klasyfikacji według czasów ukończenia, ani nagród dla najszybszych) wymagająca trasa, które pokonanie jest wielkim wyzwaniem, jak również idea. Celem Przejścia jest bowiem uczczenie pamięci ratowników górskich, którzy w 2005 roku zginęli w lawinie w Karkonoszach: Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza. Pierwszy z nich był pomysłodawcą okrążenia Kotliny Jeleniogórskiej górami i uczestnikiem pierwszego Przejścia w 2004 roku, razem z kolegami z GOPR-u. Nie doszli do celu, ale obiecali sobie, że uczynią to za rok. Niestety, 8 lutego 2005 Daniel zginął w lawinie.

     Ci, których pociąga rywalizacja, startują w obywającym się w ten sam weekend Biegu Dookoła Kotliny. Ukończyło go 31 z 48 startujących. Zwyciężyli Malwina Jachowicz (22:32) i Paweł Gramacki (21:47). W Przejściu brało udział 435 (ukończyło 247) a w Połowie Przejścia – 93 (ukończyło 81).

     Uczestników Przejścia i Biegu dopingował mistrz Polski w ultramaratonie, czwarty zawodnik Pucharu Świata w skyrunningu Marcin Świerc. Był pod wrażeniem ich postawy. - Należy im się szacunek, że w taki sposób wyrażają swoje sportowe i górskie pasje – komentował.

     - Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w organizacji, w tym pracownikom Referatu Promocji Urzędu Miasta Szklarskiej Poręby – podkreślał Maciej Koziński ze sztabu organizacyjnego Przejścia.

Fot. Anna Więckowska i Leszek Kosiorowski

 

Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook