Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Popularne wśród turystów wędrujących z Peca pod Sněžką w kierunku na Výrovkę i Lučną boudę, Richtrove boudy staną się od 1 kwietnia oficjalnie niedostępne dla turystów. Oficjalnie, bowiem stan taki trwa już od blisko dwóch lat, gdy schronisko zostało tymczasowo zamknięte.
Obecnie jego właścicielem stała się Policja Republiki Czeskiej i jak podano w komunikacie, nie jest planowane otwarcie obiektu dla szerokiej publiczności. Obiekt będzie wykorzystywany przede wszystkim przez pracowników resortu (planuje się turnusy wypoczynkowe, szkolenia oraz np. kursy narciarskie), ale korzystać z niego będą mogły również inne rządowe instytucje, po wcześniejszym uzgodnieniu z właścicielem. Nie będzie natomiast możliwości skorzystania z restauracji, czy bufetu, między innymi z powodu przepisów, które Policji nie pozwalają prowadzić działalności zarobkowej.
Richtrovy boudy znane były już w latach 80-tych XVIII wieku. Z pasterskiej budy rozwinęło się schronisko, które już na początku XX wieku posiadało aż 50 miejsc noclegowych w 18 pokojach. Oprócz tego działała popularna wśród turystów restauracja. W 1938 roku, podobnie jak to stało się w wielu miejscach w Karkonoszach, schronisko spłonęło, ale odbudowano je jeszcze w czasie trwania II wojny światowej. W 1950 roku zabudowania Richtrovych boud stały się własnością ministerstwa oświaty.
Można się było tego spodziewać od dawna. Pracownicy remontujący b. schronisko mówili otwarcie o tym, że będzie tam ośrodek szkoleniowo - wypoczynkowy policji.
Moim zdaniem - mała szkoda, bo z Vyrovki do Pecu jest tylko pięć kilometrów wygodną i widokową drogą (niestety po asfalcie). Za to Vyrovka i Chalupa na Rozcesti mają się dobrze i zostają i to jest najważniejsze.
Dawno już dowiedziono, ze najtrwalsze są rozwiązania tymczasowe a jeżeli w grę wchodzi policja to szlaban na amen.