Dni Karpia 2023
Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
W styczniowym numerze Magazynu Turystyki Rowerowej "Rowertour" sporo ciekawych tekstów dla rowerzystów, między innymi w poradniku o bikepackingu, czyli umiejętnym pakowaniu się na rowerową wycieczkę - tak przynajmniej mogłoby wydawać się na pierwszy rzut oka, ale to szersze zagadnienie, o czym w artykule. Poza tym redaktorzy miesięcznika zabierają nas na Kubę, Litwę, w Alpy Zachodnie i do Doliny Dolnej Odry w Brandenburgii, a także na Pomorze, w okolice Rybnika i Raciborza i w wiele innych miejsc...
Śląskie – okolice Rybnika i Raciborza
Jadąc po biegnącym wąską groblą szlaku rowerowym w rezerwacie Łężczok, poczułem przyjemną satysfakcję z weekendu na dwóch kołach. Mimo że przed sobą miałem jeszcze cały dzień jazdy, wiedziałem już, że i tym razem zaspokoję krajoznawczy apetyt.
Green Velo – pętla podkarpacka
Lubimy pętle. Po pierwsze, jest taniej – odpada koszt jazdy pociągiem lub autobusem. Po drugie – szybciej, nie tracimy czasu na czekanie na dworcach i przystankach. Dotychczas znajdowaliśmy pętle zarówno w kraju, jak i za granicą. Nawet na Green Velo wytropiliśmy jedną.
Pomorze – powiat tczewski
Ekipa b yła męska. Wybraliśmy pierwsze lepsze Regio do Tczewa i tak znaleźliśmy się w grodzie Sambora II, czyli ładny kawałek drogi od kociewskich Olędrów I tak zaczęła się nasza podróż w poszukiwaniu śladów osadników w białych chustkach i ciemnych czapkach.
Brandenburgia – Park Narodowy Doliny Dolnej Odry
Początkowo bałem się, że na tak płaskiej trasie zanudzę się na śmierć. Tymczasem mnogość atrakcji na szlaku, a także zmieniające się warunki pogodowe nie pozwoliły mi na to. Gdzie okiem sięgnąć – tylko gęste lasy, soczyście kolorowe pola i łąki. Oraz Ona. Dostojna, powoli spływająca ku morzu Odra, dopełniająca całości swoim urokiem.
Litwa
Skąd u miłośnika górskich wypraw pomysł, aby pojechać na Litwę? Chyba ze zmęczenia. Zamarzył mi się po prost u wypoczynek, leniuchowanie nad jeziorami, kąpiele, namiot, ogniska i spokojny pobyt w oddaleniu od tłumów turystów. Tuż za miedzą jest kraina, która oferuje wszystko, o czym marzyłem, niemalże od ręki.
Alpy Zachodnie: okolice Matterhornu
Mieszkańcy szwajcarskiego kantonu Wallis szczycą się nagromadzeniem na jego terenie ponad 40 czterotysięczników! Najsłynniejszy jest oczywiście Matterhorn. Trudno się oprzeć zaproszeniu na wyjazd w tak kultowy zakątek Alp.
Rowerowa baza podjazdów > Gorce i Beskid Wyspowy
Wyruszyłem w góry, aby nacieszyć się szlakami niedawno zakończonego projektu „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców”. Głównym celem był biwak na wieżach widokowych – Gorcach i Lubaniu, ale przy okazji zajrzałem na dwa nieznane m i wcześniej podjazdy. Jeden z nich prowadzi do przysiółka Skałka na Przysłopie, zaś drugi do osady Cerchla na Małej Modyni.
Korespondencja > USA: z Miami do Nowego Jorku
Zdecydowaliśmy się coś zmienić w dotychczasowej wyprawie. Po dwóch i pół roku w podróży poczuliśmy zmęczenie, ale nie fizyczne, gorzej – psychiczne, co totalnie niszczyło chęć i radość z wędrówki. Pewnego wieczoru, dyskutując zawzięcie w gorącym, dusznym pokoju taniego hostelu w Kolumbii, wpadliśmy na pewien pomysł: a może USA?
Korespondencja > Kuba
Chcieliśmy zobaczyć Kubę za życia Fidela Castro. Przekonać się, jaki naprawdę jest ten skansen komunizmu i oczywiście przejechać się cadillakiem. W końcu nie samym rowerem jeździ człowiek. Wydawało mi się, że już niewiele w podró ży może mnie zaskoczyć. A Kubie, proszę bardzo – udawało się to niemal każdego dnia.
Poradnik > bikepacking
Bikepacking, czyli połączenie słów „bike” – rower oraz „packing” – pakowanie, popularnie uważany jest, jak sama nazwa wskazuje, tylko za sposób pakowania się na wycieczkę rowerową. Nic bardziej mylnego. Określenie to odnosi się do sfery dużo szerszej – podróżowania z rowerem bez bagażników.
Styl życia > kolarscy dziennikarze i reporterzy
Nie byłoby kolarstwa bez dziennikarzy. Każdy aktor, także kolarz potrzebuje widowni. Granie do pustej sali nikogo nie zadowala. Reporterzy są obecni od początku istnienia kolarstwa. Kiedyś ich rola była bardzo znacząca. Nie tylko opisywali zdarzenia, ale także je kreowali.
Styl życia > Kamila Kielar
Studiowała dziennikarstwo, które porzuciła dla podróży, najchętniej w mroźnym klimacie. Lubi długie, samotne wyprawy rowerowe. Długich, przynajmniej kilkutygodniowych wypraw mam za sobą osiem, (nie licząc Estonii): dwa etapy Afryki Nowaka, samotną Alaskę, samotną Kamczatkę, Rowerowe Jamboree przez Iran i Turkmenistan, samotną, zimową Kanadę (Jukon) oraz Polskę.
Zobacz także:
strona www magazynu Rowertour