Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 840Wszystkich: 14211570

Rozpoczęcie sezonu w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach

2022-12-14 19:57

     16 grudnia, w piątek, oficjalne rozpoczęcie sezonu narciarstwa biegowego w Ośrodku Narciarstwa Biegowego Jakuszyce w Szklarskiej Porębie, w Górach Izerskich na Dolnym Śląsku. Od tego dnia trasy narciarstwa biegowego będą ratrakowane regularnie. Ich długość maksymalna to około 80 km. Nad bezpieczeństwem wszystkich biegaczy oraz innych osób czuwać będzie zespół ratownictwa, którego siedziba znajduje się na terenie Dolnośląskiego Centrum Sportu Polana Jakuszycka, a który pracuje na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Bieg Piastów.

     Od piątku na facebookowym profilu Biegu Piastów i na stronie internetowej publikowane będą codziennie komunikaty o stanie tras, pogodzie oraz inne informacje ważne dla biegaczy narciarskich. Trasy znajdują się w granicach administracyjnych Szklarskiej Poręby, w Górach Izerskich na Dolnym Śląsku. Przygotowywane są na podstawie umowy dzierżawy z Nadleśnictwem Szklarska Poręba. Bieganie na nartach po trasach Biegu Piastów jest bezpłatne.

     Na przełomie lutego i marca 2023 roku rozegrany zostanie na nich 47 Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego. Zapisy na 47 Bieg Piastów są otwarte na wszystkie dystanse. Jak dotąd zgłosiło się ponad cztery i pół tysiąca zawodników z 21 krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Australii. Zapisać się można na stronie internetowej Biegu Piastów.

     Nowością sezonu 2022/23 jest Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka, które oferuje m. in. szafki dla biegaczy, toalety, gastronomię, prysznice i szatnie. Przed budynkiem DCS Polana Jakuszycka znajduje się przystanek kolejowy, który dotychczas usytuowany był w pobliżu największych parkingów Biegu Piastów.

     Stowarzyszeniu Bieg Piastów bardzo zależy na bezpieczeństwie wszystkich odwiedzających Góry Izerskie. Dlatego, wspólnie z Nadleśnictwem Szklarska Poręba, Karkonoską Lokalną Organizacją Turystyczną w Szklarskiej Porębie i Dolnośląskim Centrum Sportu Polana Jakuszycka, z udziałem miasta Szklarska Poręba, wyznaczone zostały Zimowe Trasy Spacerowe, przeznaczone dla turystów pieszych. Trasy te – gdy będzie taka potrzeba - będą utwardzane przez skuter śnieżny KLOT-u z odpowiednim oprzyrządowaniem. Dzięki temu będą bardzo wygodne do chodzenia.

     Jedna z tych tras pokrywa się z trasą narciarstwa biegowego (Jakuszyce – Orle). Pieszych prosimy, by nie deptali po torach dla biegaczy narciarskich oraz pomiędzy nimi. Pozostałe Zimowe Trasy Spacerowe to urokliwa Droga pod Reglami ze Szklarskiej Poręby do Przesieki, szlak z Zakrętu Śmierci pod Wysokim Kamieniem oraz przepiękna trasa w Jakuszycach za leśniczówką w stronę Owczych Skał.

     Ratrakowanie narciarskich tras biegowych jest bardzo drogie. Jedna godzina pracy ratraka to wydatek 1123 złotych. Koszty pokrywane są ze środków własnych Stowarzyszenia Bieg Piastów, których źródłami są opłaty parkingowe oraz wpłaty Partnerów i Sponsorów. Wszystkim, tym większym, jak i mniejszym, jesteśmy za to bardzo wdzięczni.  Wiadomo już, że Sponsorami 47 Biegu Piastów będą KGHM Polska Miedź i Brubeck.

Leszek Kosiorowski - Bieg Piastów
 

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Leszek Kumor2022-12-19 11:59

    Czescy PIESI wykorzystują przygotowane TRASY SPACEROWE i nie wchodzą na trasy narciarstwa biegowego. Dla nich to rzecz normalna. To tak przy okazji.

Komentarz
Facebook