Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 19Wszystkich: 14212178

Roztoka najlepszym schroniskiem w Polsce!

źródło: fotopolska.eu
źródło: fotopolska.eu
2015-07-17 15:06

     Schronisko Roztoka w Tatrach zostało zwycięzcą czwartej edycji Rankingu schronisk górskich „n.p.m.”! Najgorsza okazała się Orlica w Zieleńcu. W sierpniowym magazynie „n.p.m.” (w sprzedaży od poniedziałku 20 lipca) pełna lista 66 bacówek i schronisk PTTK z klasyfikacją od najlepszego do najgorszego.

     Ranking schronisk „n.p.m.” powstaje w cyklu dwuletnim. Nie jest to jednak żadna „klikanka”, jakich wiele można znaleźć w internecie. To dokładnie przygotowywane zestawienie, które opracowujemy w oparciu o dwukrotne odwiedziny ankieterów w każdym obiekcie. Dziennikarze i współpracownicy „n.p.m.” podczas wizyty incognito traktowani są jak zwyczajni turyści, dzięki czemu mogą dokładnie i rzetelnie ocenić każde schronisko.

     Co decyduje o ocenie? Tak w jak latach poprzednich na ocenę złożyły się cztery główne kryteria: wyżywienie (jakość, wybór, cena), warunki noclegowe (czystość i standard pokoi, cena) i sanitarne (czystość i jakość sanitariatów oraz łazienek, a także ich liczba) oraz atmosfera (nastawienie obsługi do klienta, gotowość do niesienia pomocy, komunikacja telefoniczna i mailowa). Dzięki naszemu rankingowi każdy czytelnik może dokładnie zobaczyć, gdzie turysta traktowany jest jak intruz, gdzie może się natknąć na grzyb pod prysznicem, a gdzie ma problemy z wejściem do środka. Z drugiej strony z naszego rankingu jasno wynika, gdzie gospodarze dbają o obiekt, a goście to niemal domownicy.

     W IV Rankingu schronisk górskich „n.p.m.” zwyciężyło tatrzańskie Schronisko w Dolinie Roztoki, gdzie np. bufet programowo jest czynny od godz. 6 do 22! Drugie miejsce zajęła Andrzejówka w Górach Kamiennych koło Wałbrzycha. To jedyny obiekt, który we wszystkich edycjach rankingu znajdował się w pierwszej piątce. Trzecie miejsce tym razem dla Markowych Szczawin pod Babią Górą. Ten obiekt konsekwentnie, co dwa lata, poprawia swoją lokatę. Natomiast na czwarte miejsce awansowało Schronisko na Jaworzynie Krynickiej, które odnotowało skok w górę aż o 50 pozycji! W tym przypadku wystarczyła zmiana gospodarzy. „Złotą piątkę” zamyka niepozorna Bacówka na Rycerzowej w Beskidzie Żywieckim.

     Najgorzej ocenione zostało schronisko Orlica w Zieleńcu. Powód? Podczas dwóch wizyt ankieter nie mógł dostać się do środka, bo schronisko było zamknięte na cztery spusty. Nie ma nic gorszego niż zamknięte drzwi w obiekcie, który powinien być dostępny dla turystów przez całą dobę. Pełen zestaw 66 obiektów w najnowszym numerze „n.p.m.”. Sprawdźcie, których miejsc unikać, a do których warto zawitać w trakcie wakacyjnych wojaży.

     Pełna tabela z punktacją, a także dodatkowe klasyfikacje z podziałem na kategorie oceny oraz pasma górskie tylko w sierpniowym magazynie „n.p.m.”. W sprzedaży już od 20 lipca!

Szczegółowych informacji o rankingu udziela:
Tomasz Cylka, redaktor naczelny „n.p.m.” – nr tel. 537 557 237

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Marek Gałowski2015-07-17 17:38

    Przecież "Orlica" w Zieleńcu już od dawna nie jest żadnym schroniskiem PTTK i nie powinno być brane pod uwagę w tym rankingu. To obecnie jest "obiekt pomocniczy" hotelu "Szarotka"... Dla sudeckich turystów żadne zaskoczenie.

  • Waldek Brygier2015-07-17 18:16

    To chyba nie do końca prawda, bo "Orlica" nadal jest obiektem PTTK. Można to sprawdzić na przykład na stronie spółki, która jest jej właścicielem...

  • wdwd2015-07-17 21:55

    schronisko na jaworzynie k. czwarte? chyba to jakis żart ....

  • Jacek z Lublina2015-07-18 07:18

    Nie lubię "npm" i nie lubię ich konkursów, rankingów i "z bereta" wziętych zestawień. Po raz kolejny wymyślili "swoją własną wersję świata" i myślą, że turyści na to polecą?

  • Piotr Malicki2015-07-18 13:51

    "Orlica" jest obiektem PTTK, ale nie jest schroniskiem. Tak jak napisał Marek Gałowski, jest to obiekt pomocniczy, zwykle niedostępny. Znaffcy z "npm" popisali się niestety... ignorancją.

  • Marek S2015-07-18 22:17

    Niby Andrzejówka taka wspaniała, a kiedyś z żoną w środku dnia w zimie chcieliśmy wejść zagrzać się i coś zjeść to też mocno musieliśmy się dobijać.

  • Egon Sum2015-07-20 12:05

    Tylko tak spytam - czy obiekt noclegowy w środku wsi (w przypadku Zieleńca - sporego przysiółka miasta Duszniki-Zdrój) to tak aby na pewno schronisko? Może warto się zastanowić, co słowo schronisko tak naprawdę oznacza. Rzecz jasna nie oznacza to, że ma być zamknięte jak Orlica, bo to zupełnie inna bajka.

Komentarz
Facebook