Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1225Wszystkich: 14213384

Samotnia również w potrzebie

2020-04-13 22:56

     To zadziwiające, jak bardzo turystom górskim leży na sercu los sudeckich schronisk. Niestety, wciąż nie można tego powiedzieć o spółce zawiadującej schroniskami i jej prezesie, który konsekwentnie nie chce umorzenia (czy nawet częściowego umorzenia) czynszu za okres, kiedy schroniska nie mają żadnych dochodów. A czynsze płacone przez schroniska są spore! Jak pamiętamy, kilka lat temu po awanturze, o której również na naszych łamach pisaliśmy, Samotnia pozostała w rękach dotychczasowych dzierżawców, ale z czynszem 17 000 złotych każdego miesiąca! Obecnie jest to o kilka tysięcy więcej… To nie jedyne schroniska z wysokim czynszem. Do schroniska na Hali Szrenickiej spółka szukała dzierżawcy, który byłby skłonny płacić czynsz w wysokości ok. 30 000 złotych miesięcznie…

     Crowdfundingowe portale pełne są ostatnio zbiórek, które firmom umożliwią przetrwanie. Nie inaczej jest i w naszym, górskim światku… Schronisko Samotnia w Karkonoszach przez wielu uważane jest za jedno z najpiękniej położonych w Polsce. Dla wielu to też miejsce niemal kultowe… Dlatego zwracamy się do Was, drodzy czytelnicy o pomoc dla Samotni. W zbiórce na polakpotrafi.pl czytamy: Nie prosimy o darowiznę, prosimy żebyście nie wycofywali zaliczek na poczet Waszych rezerwacji oraz kupowali miejsca, kursy obiady, nasze usługi, koszulki - teraz - a my z tego wszystkiego rozliczymy się kiedy życie wróci do normalności.

     Jak można wspomóc Samotnię? Kupując m.in. koszulki i polary z logo schroniska, vouchery na obiady, weekendowe pobyty z wyżywieniem, czy tabliczki sponsorskie, które umieszczone zostaną na stołach w jadalni.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

Zobacz także:
zbiórka dla Samotni na polakpotrafi.pl 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Tomek Nawrot2020-04-14 10:12

    O co chodzi z tą spółką - czapą, mającą wyraźne znamiona pasożyta? Co w zamian mają schroniska płacąc te kosmiczne czynsze? Co mają w zamian turyści, bo to z ich pieniędzy schroniska płacą te kosmiczne czynsze? Poza nimi schroniska remontują swoje obiekty z własnych pieniędzy, czy czapa je finansuje? Czy te obiekty nie mogłyby działać samodzielnie, bez tej czapy? Ta spółka to kontynuacja jakiejś instytucji z czasów PRL-u? Czy wiadomo, ile prezes zarabia? Jeśli ktoś ma informacje na ten temat, proszę o podzielenie się.

  • Tomasz Rzeczycki (GoryPolski.pl)2020-04-22 16:44

    Spółka Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK Sp. z o.o. nie jest pasożytem, lecz właścicielem schroniska. Na przestrzeni dziesięcioleci inwestycje w schronisku PTTK Samotnia finansowane były zarówno ze środków własnych dzierżawcy, jak i z pieniędzy właściciela. Schronisko mogłoby działać samodzielnie, gdyby właściciel zdecydował się je sprzedać. Jak dotąd nie miał takiej woli. Turyści nocujący w schroniskach mają zapewniony dach nad głową, posiłki, toalety i łazienki. W przeszłości, w czasach PRL, PTTK zarządzało swoimi schroniskami poprzez różnego rodzaju struktury, m.in. był Okręgowy Zarząd Gospodarki Turystycznej PTTK.

Komentarz
Facebook