Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1225Wszystkich: 14213384

Schroniska potrzebują pomocy

2020-04-01 20:46

     W dobie obecnej epidemii, turystyka jest bodaj jedną z najciężej dotkniętych gałęzi gospodarki w naszym kraju. Widać to najlepiej w kontaktach z osobami, które z turystyki żyją, prowadzą hotele, pensjonaty, schroniska, są przewodnikami, czy wreszcie posiadają firmy przewozowe. Na horyzoncie wielu z nich pojawia się widmo bankructwa, ale nie wszyscy się poddają, wielu próbuje na swój sposób zabezpieczyć swoją przyszłość. Już w marcu, od branży turystycznej poszedł w świat przekaz: nie odwołuj, przełóż!

     Trudna sytuacja, w jakiej obecnie się znajdujemy z powodu epidemii koronawirusa, w końcu minie. Ruszymy wtedy w góry i miejmy nadzieję, że w stosunkowo krótkim czasie wszystko wróci jeśli nie do stanu sprzed epidemii, to przynajmniej do jako takiej normalności. Nam turystom górskim szczególnie bliski powinien być los schronisk, z których korzystamy przecież na co dzień. W tym trudnym czasie, gdy odgórnie zakazana została działalność zarówno hotelarska, jak i gastronomiczna, jest im szczególnie trudno.

     Z informacji, jakie mamy od dzierżawców schronisk, wynika że jednoosobowy zarząd Spółki Sudeckie Hotele i Schroniska (w osobie Grzegorza Błaszczyka) odmówił rezygnacji z czynszu. Znając wcześniejsze poczynania i podejście prezesa spółki do dzierżawców, niewiele dobrego można się było spodziewać… I nie przekonują tutaj słowa działaczy PTTK, że marzec i kwiecień to martwe okresy, więc zyski i tak byłyby niewielkie (w domyśle: schroniska wcale tak dużo nie tracą!). Wystarczy przypomnieć sobie chociażby weekendową frekwencję w popularnych i łatwo dostępnych schroniskach, zwłaszcza w pogodne dni – trudno znaleźć tam miejsce przy stole, także w zimie, czy wczesną wiosną.

     Z naszej strony (NaszeSudety.pl) proponujemy dzierżawcom schronisk bezpłatną reklamę w naszym dziale „Noclegi” na okres przynajmniej 1 roku, ale chętnie też będziemy wspierać medialnie wszelkie akcje, które pozwolą przetrwać sudeckim schroniskom. Poniżej pierwsza z nich, którą polecamy uwadze naszych czytelników. Oparta jest na popularnej opcji wykupowania voucherów na różne usługi – do wykorzystania po ustaniu zagrożenia koronawirusem. Dotyczy dwóch schronisk: w Pasterce i Na Szczelińcu Wielkim.

     W serwisie Polakpotrafi.pl istnieje projekt „Ratujmy Pasterkę”. W założeniu do zebrania jest 25 000 złotych, a za każdą wpłatę można, w zależności od jej wysokości, dostać kupon na szarlotkę, piwo, nocleg, możliwość skorzystania z sauny, wyjątkowy obiad przygotowany przez szefa pasterkowej kuchni, trening biegowy po Górach Stołowych z Piotrem Hercogiem, czy wreszcie wycieczkę po Szczelińcu Wielkim z Anną Sikorską, kierowniczką schroniska i autorką przewodnika po skalnym labiryncie lub po Górach Stołowych z Piotrem Pustelnikiem, himalaistą i zdobywcą Korony Himalajów. Możliwości jest wiele, wszystkie znajdują się pod adresem:

Polakpotrafi.pl - Ratujmy Pasterkę!

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Tomek Nawrot2020-04-02 09:06

    Przełożyć to dobre rozwiązanie, jeśli ktoś zaplanował i opłacił, wpłacił zaliczkę na pobyt typowo turystyczny, wypoczynkowy. Jednak bardzo dużo osób zarezerwowało pobyt na czas świąt. Tak uczynili moi rodzice, którzy chcieli uniknąć pracochłonnych przygotowań świątecznych. Właśnie przełożenie terminu pobytu zaproponowano im, gdy chcieli anulować pobyt i odzyskać zaliczkę. Dla nich wyjazd po okresie świąt mija się z celem. Mówią, że w Karpaczu byli już wielokrotnie i chcieli tam jechać tylko ze względu na święta, w innym terminie nie chcą. W tym przypadku więc akcja nie odwołuj, przełóż, nie rozwiązuję problemu.

  • Tomasz Drożdż2020-04-02 12:58

    Bardzo ciekawy artykuł.
    Proszę o więcej opisów takich akcji - bardzo potrzebnych w tych dziwnych czasach.
    A schroniska w Pasterce i Na Szczelińcu zasługują na to, by im pomóc w przetrwaniu.

    Do zobaczenia w niezwykłej saunie z widokiem, którą sobie właśnie zarezerwowałem na powirusowe czasy.

  • Tomasz Drożdż2020-04-02 19:46

    Mała aktualizacja - minimalną kwotę 25 000 złotych zebrano w niecałe 48 godzin!~Akcja trwa nadal i ciągle zgłaszają się sponsorzy z nowymi nagrodami.
    Warto pomagać byśmy mieli gdzie się spotkać po zarazie :-)

Komentarz
Facebook