Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Rok 2020 przyniósł wiele wyzwań i wyznaczył nowe standardy funkcjonowania branży filmowej. Zmiany wpłynęły w szczególności na myślenie o organizacji festiwali, które musiały otworzyć się na zupełnie inne rozwiązania i perspektywy - przyjąć formułę festiwalu hybrydowego, bądź przenieść swoje wydarzenia do sieci jak SPEKTRUM. Niezrażeni trudnościami, nauczeni doświadczeniem i z jeszcze większą pasją do kina – organizatorzy SPEKTRUM z nową energią wracają do pracy nad tegoroczną edycją festiwalu. 7. edycja Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM odbędzie się w tym roku w dniach 24-30 października, a Świdnica ponownie ugości największe święto kina artystycznego na Dolnym Śląsku.
Nowa identyfikacja wizualna: „Chcemy Cię dotknąć”
Od pierwszych edycji SPEKTRUM stawia na wyrazisty i mocny przekaz, zarówno poprzez selekcję programową, jak i komunikację wizualną. To festiwal jakich mało: otwarty na świat, ale ze świdnicką duszą, stawiający na lokalność i spektrum osobistych doznań i refleksji towarzyszących odczuwaniu kina. Dziś, po 7 latach SPEKTRUM jest festiwalem dojrzałym, pewnym swojej drogi i w tym roku ‘chcę Cię dotknąć’. Po niemal 15 miesiącach pandemii najbardziej brakuje dotyku. Nawet zwykłego uściśnięcia dłoni nieznajomemu, nie mówiąc już o przytuleniu przyjaciół. Dlatego też SPEKTRUM chcę Cię dotknąć, chcę abyś poczuł bliskość, bo bliskość i małe wspólnoty od zawsze były i są dla nas ważne. Hasło „Chcemy Cię dotknąć” to list miłosny kina do publiczności, bo puste sale kinowe tęsknią tak samo jak Wy tęsknicie do nich. I wreszcie, naszą ambicją jest pokazywanie filmów, które dotykają, które wzruszają, które poruszają i nie pozwalają pozostać obojętnym wobec problemów świata. Bądźcie z nami. Bądźcie blisko. — Paweł Kosuń, pomysłodawca i Dyrektor SPEKTRUM.
Nowa identyfikacja wizualna z wykorzystaniem fotografii Łukasza Wierzbowskiego powstała we współpracy z wieloletnim partnerem festiwalu, studiem graficznym Bękarty.
SPEKTRUM czeka na zgłoszenia: nabór do 17 maja
Do 17 maja można nadsyłać swoje filmy do dobrze już znanych twórcom i widzom konkursów:
Konkurs „Okiem Młodych”: Fabuła
Konkurs „Okiem Młodych”: Dokument
Konkurs „Okiem Młodych”: Amatorski
Konkurs „Okiem Młodych: Animacja – zupełnie nowa sekcja konkursowa!
Konkursy „Okiem Młodych”: Fabuła / Dokument / Animacja są dedykowane twórcom do 35 roku życia, podczas gdy „Okiem Młodych”: Amatorski jest przeznaczony dla osób stawiających swoje pierwsze kroki w świecie kina i krótkiego metrażu, do którego zakwalifikować się mogą jedynie autorzy filmów w wieku do 21 lat, nie będący studentami szkół filmowych.
Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem strony FilmFreeway: filmfreeway.com/spektrum.
Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM jest organizowany przez Wrocławską Fundację Filmową oraz Świdnicki Ośrodek Kultury i finansowany ze środków miasta Świdnica. Zachęcamy do śledzenia bieżących newsów dotyczących festiwalu za pośrednictwem strony oraz oficjalnych mediów społecznościowych:
strona www: spektrumfestival.pl
Facebook: www.facebook.com/SPEKTRUMfestiwal
Instagram: www.instagram.com/spektrumfestiwal