Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Jak możemy zaoszczędzić podczas wyjazdu do Czech? Polecamy korzystanie ze zniżkowych kart turystycznych, które umożliwiają bezpłatne lub zniżkowe wstępy do muzeów, zamków i pałaców, ogrodów zoologicznych i wielu innych atrakcji.
Zwiedzanie Pragi z Prague Coolpass
Karta turystyczna Prague Coolpass obejmuje między innymi bezpłatne wstępy do ponad 70 najważniejszych zabytków Pragi, rejs statkiem po Wełtawie czy wycieczkę po mieście autobusem (https://praguecoolpass.com). Do wyboru są jedno- i kilkudniowe karty. Przykładowo cena 2-dniowej karty wynosi 79 EUR dla dorosłych i 58 EUR dla dzieci. Jej posiadacze mogą bezpłatnie odwiedzić między innymi Stary Pałac Królewski, Klasztor św. Agnieszki, wieżę widokową na Petřínie, Dzielnicę Żydowską, Muzeum Narodowe, Pałac Lobkowitzów i wiele innych zabytków. Cena karty obejmuje także rejs łodzią po Praskiej Wenecji i przejazd autobusem turystycznym. Kartę można kupić przez Internet lub w punktach informacji turystycznej w Pradze.
Zniżki w Karkonoszach
Karkonosze oferują dwie karty turystyczne. Pierwsza z nich to letnia Harrachov Card dla turystów wypoczywających w Harrachovie, obejmująca zniżki na usługi i atrakcje (www.harrachovcard.cz). Kartę można otrzymać bezpłatnie korzystając z zakwaterowania w Harrachovie lub przy zakupie całodziennego biletu parkingowego na parkingu centralnym. Harrachov Card obejmuje między innymi tańszy wjazd kolejką linową na szczyt Čertova hora, zniżki na basen, do farmy koziej i szlifierni pereł w Pěnčínie, Muzeum Šindelka, Muzeum Energii w Velkich Hamrach, Muzeum Rzemiosł Karkonoskich, Muzeum Szkła i Biżuterii w Jabloncu nad Nisou, Muzeum Produkcji Zabawek Detoa, Safari Dvůr Králové i Zoo Liberec.
Zniżkową kartę oferuje także Pec pod Śnieżką (www.pecpodsnezkou.cz/pl/karta-goscia). Kartę otrzymają bezpłatnie turyści zakwaterowani w Pecu lub w Velkej Úpie. Zniżki obejmują między innymi przejazd kolejką linową Pec - Śnieżka, atrakcje sportowe i wellness, konsumpcję w restauracjach w niektórych schroniskach i parkowanie na wybranych parkingach.
Perełka UNESCO z kartą Czeski Krumlov Card
Zabytkowe miasto polecamy zwiedzać z kartą turystyczną Czeski Krumlov Card, uprawniającą do zniżek w wysokości 50 procent (www.ckrumlov.info/en/single-entry-to-5-museums). Zniżki obejmują wstępy do Egon Schiele Art Centrum, Muzeum Klasztornego, Muzeum Zamkowego i na wieżę, Muzeum Fotoateliér Seidel i Muzeum Regionalnego. Cena karty wynosi 400 Kč (76 zł) dla dorosłych i 800 Kč (152 zł) dla rodziny (2 + 3).
Olomouc Region Card na Morawach Środkowych i w Jesionikach
Karta turystyczna Olomouc Region Card uprawnia do bezpłatnych wstępów i zniżek do ponad 180 najciekawszych miejsc, między innymi zamków i pałaców, muzeów, ogrodów zoologicznych i wielu innych atrakcji w Ołomuńcu, na Morawach Środkowych i w Jesionikach (www.olomoucregioncard.cz/pl). Do każdej zakupionej karty dołączona jest bezpłatna broszura z praktycznymi informacjami i propozycjami wycieczek. Turyści mają do wyboru karty weekendowe ważne 48 godzin oraz 5-dniowe. W Jesionikach na turystów czeka także karta YES Card Jeseníky, która obejmuje zniżki do około 80 atrakcji (https://yescard.jeseniky.cz). Ważna jest 365 dni od wystawienia, można więc z niej korzystać podczas wypadów w Jesioniki o każdej porze roku.
Kraj Karlowarski z Karlovy Vary Region Card
Zwiedzając Karlowe Wary i okolice warto zaopatrzyć się w kartę turystyczną Karlovy Vary Region Card, która oferuje ponad 90 bezpłatnych lub zniżkowych usług turystycznych w całym regionie (https://karlovyvarycard.cz). Kartę zakupimy w punktach informacji turystycznej w Karlowych Warach, Mariańskich Łaźniach, w miasteczkach Loket i Cheb, a także w wybranych hotelach. Z kartą można zwiedzić bezpłatnie niektóre galerie, muzea, zabytki i inne atrakcje, zarówno w Karlowych Warach, jak i w całym Kraju Karlowarskim. Karta jest ważna 2, 4 lub 7 dni. Cena dwudniowej karty wynosi 450 Kč (85 zł) dla dorosłych i 1100 Kč (209 zł) dla rodziny (2+2).
W Beskidy z Beskydy Valašsko Card
Kartę zniżkową Beskydy Valašsko Card można otrzymać bezpłatnie w wybranych obiektach noclegowych, pod warunkiem zakwaterowania na co najmniej 2 noce, lub zakupić w punktach informacji turystycznej w Beskidach (www.beskydycard.cz/pl). Karta uprawnia do zniżek lub bezpłatnych wstępów do zabytków, muzeów i innych atrakcji, między innymi do skansenu wołoskiego w Rožnovie pod Radhoštěm, Muzeum Techniki Tatra Kopřivnice, Galerii Kapeluszy w Nowym Jiczynie, fabryki Marlenka, Browaru Radegast Nošovice, pałacu Kunín, Bolt Tower Ostrava, Małego i Dużego Świata Techniki, kopalni Landek Park, na zamek Hukvaldy, do pałacu Lešná, na ratuszową wieżę widokową w Ostrawie czy do Aquaparku Olešná.
ZnojmoRegion+ 2023
Kartę turystyczną ZnojmoRegion (https://karta.znojmoregion.cz) otrzyma każdy dorosły turysta, który zakwateruje się od 1 czerwca do 31 października 2023 roku w wybranych obiektach w regionie Znojemsko i Podyji. Karta uprawnia do bezpłatnych wstępów do wybranych zabytków, zniżek w restauracjach, winiarniach i lokalnych browarach, a także na niektóre usługi.
Do Brna z Brnopas
Kartę zniżkową Brnopas można zakupić on-line lub w określonych punktach informacji turystycznej (www.gotobrno.cz/en/brnopas). Turyści mają do wyboru karty jedno-, dwu- i trzydniowe, uprawniające także do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Podstawowa cena dwudniowej karty wynosi 450 Kč dla dorosłych (85 zł) i 330 Kč (62 zł) dla dzieci.
Zwiedzanie Ostrawy z Ostrava Card
Zniżkową kartę gościa Ostrava Card turyści otrzymają bezpłatnie w określonych obiektach noclegowych przy zakwaterowaniu na co najmniej dwie noce (www.ostravacard.eu/en). Z kartą można skorzystać z wielu zniżek i bezpłatnych wstępów do ostrawskich atrakcji.
Miasta skalne z kartą zniżkową
Rezerwując zakwaterowanie w wybranych obiektach regionu Broumovsko można otrzymać bezpłatnie lub za symboliczną opłatą kartę, która uprawnia do zniżkowych lub darmowych wstępów między innymi do Skał Adrszpaskich i Teplickich, klasztoru w Broumovie, Muzeum Klocków Merkur, Pałacu Adršpach i innych atrakcji (www.broumovsko.cz/kartahosta).
Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca: