Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1018Wszystkich: 14211748

Telcz: 30 lat na liście UNESCO

Fot. Mr Hyde / Wikipedia
Fot. Mr Hyde / Wikipedia
2022-03-25 09:30

     W tym roku mija 30 lat od wpisania historycznego centrum miasta Telcz, wraz ze starówkami Pragi i Czeskiego Krumlova, na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

     Telcz, jedno z najpiękniejszych miast w Republice Czeskiej, leży około 100 km na zachód od Brna. Położony w centrum miasta długi i wąski Plac Zachariasza z Hradca (nám. Zachariáše z Hradce) otaczają gotyckie i renesansowe domy mieszczańskie z arkadami i ozdobnymi szczytami. Pierwotna drewniana zabudowa Telcza była niszczona przez pożary, z których największy wybuchł w 1530 roku. Spłonął wówczas ratusz i wszystkie budynki z jednej strony placu.  

     Tutejszy ratusz został zaprojektowany przez jednego z włoskich architektów sprowadzonych do miasta przez ówczesnego właściciela tutejszych włości, Zachariasza z Hradca. Fasada ratusza jest przykładem czystego renesansu i doskonałych linii.

     Na zachodnim krańcu placu znajduje się pałac, perła architektury renesansowej. Pierwotnie gotycki zamek został przebudowany przez Zachariasza z Hradca w renesansową rezydencję. Najciekawszym pomieszczeniem pałacowym jest Złota Sala z rzeźbionym stropem kasetonowym. W kompleksie pałacowym znajduje się także Kaplica Wszystkich Świętych, miejsce spoczynku Zachariasza z Hradca i jego małżonki Katarzyny z Valdštejna. Pałac od 2020 roku przechodzi rewitalizację, która potrwa do końca 2022 roku. Park pałacowy jest otwarty codziennie dla zwiedzających.

     Do ciekawych zabytków architektury należy kolegium jezuitów z kościołem Imienia Jezus czy kościół parafialny św. Jakuba, pod którym kamień węgielny położono w XIV wieku. Z wieży kościoła św. Ducha rozciąga się piękny widok na zabytkowe centrum miasta.

     Na południowo-wschodnich obrzeżach Telcza znajdują się pozostałości późnogotyckich murów miejskich z Dużą i Małą Bramą. Północno-zachodnią część miasta chroniły obwarowania średniowiecznego zamku. Kamienny mur z krużgankiem, pierwotnie o wysokości 9 metrów, był wyposażony w prostokątne otwory strzelnicze.

Anna Gruszczyńska - CzechTourism
 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Zielarka z Grabowca2022-03-25 10:25

    Dodam jedynie, że po czesku Telcz jest rodzaju żeńskiego, ta Telcz, zatem nawet po spolszczeniu pisowni winno się chyba zachować ten rodzaj, choć przyznaję, ze zdania językoznawców są w tej kwestii podzielone. Domy raczej nie z arkadami, ale z podcieniami. PS. Przy telczskim (po staroczesku - teleckim) rynku jest też sporo domów barokowych, zwłaszcza we wschodniej części pierzei północnej. Warto też odwiedzić kościół pielgrzymkowy św. Jana Nepomucena nieco na zachód od miasta, na wzniesieniu - proporcje jego fasady są zdumiewające.

Komentarz
Facebook