Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Trzeciego marca 2021 minęło 150 lat od śmierci słynnego przedsiębiorcy Michaela Thoneta. Zasłynął on z produkcji mebli, zwłaszcza mebli giętych. Krzesła, popularnie nazywane „thonetki“, stały się prawdziwą ikoną designu.
Michael Thonet urodził się w niemieckim mieście Boppard i pracował jako stolarz. W 1856 roku założył fabrykę w morawskim miasteczku Koryčany, dokąd później przeprowadził się. Następnie założył kolejne zakłady w Bystřicy pod Hostýnem i Vsetínie. W Koryčanach i Vsetínie nie produkuje się obecnie mebli, ale fabryka w Bystřicy świętuje w tym roku 160 rocznicę nieprzerwanej produkcji.
Firma ma się czym pochwalić: legendarne krzesło, tak zwaną „czternastkę”, krzesło „osiemnastkę” z 1867 roku, jak również bujane fotele uwiecznili na swych obrazach Toulouse-Lautrec, Picasso, Renoir i Salvador Dalí. „Thonetki” miał w swojej pracowni Lew Nikołajewicz Tołstoj, ich walory docenił także Le Corbusier, Adolf Loos czy Miese van der Rohe. Obecnie „thonetki” znajdziemy dosłownie na całym świecie. Siedzi się na nich w biurach Microsoftu i Google, popija kawę w Starbucksie, zobaczymy je w biurze Preciosy w Singapurze.
Tradycję produkcji drewnianych mebli giętych w Bystřicy pod Hostýnem obecnie kontynuuje firma TON. Dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się z procesem produkcji mebli, szczególnie dla uczniów szkół zawodowych i grup zorganizowanych, firma oferuje zwiedzanie zakładu. W czasie wakacji letnich organizowane są dni otwarte dla publiczności.
W Bystřicy pod Hostýnem i okolicach znajdziemy wiele atrakcji turystycznych. Na wzgórzu Hostýn znajduje się Bazylika Wniebowzięcia NMP, jedno z najsłynniejszych sanktuariów maryjnych. Na Hostýnie stoi również kamienna wieża widokowa, pod którą kamień węgielny położył w roku 1897 cesarz Franciszek Józef I.
Informacje w języku polskim: www.ton.eu/pl
Informacje o zwiedzaniu zakładu: www.ton.eu/cz/exkurze-v-tonu