Dni Karpia 2023
Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Przed nami główna część 25. Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju, w trakcie której czekają nas trzy najważniejsze gale. Do niedzieli poznamy Książkę Górską 2020 roku, wynik konkurs na najlepsze filmy górskie, będziemy też świadkami jednego z najważniejszych wydarzeń całego Festiwalu – wręczenia Złotych Czekanów.
Najważniejsza górska nagroda – Złote Czekany – znów w Lądku
Przyznawane od 1992 roku i po raz trzeci z rzędu w Lądku-Zdroju – Złote Czekan - już w najbliższą sobotę zostaną wręczone tegorocznym laureatom. W tym roku Górskiego Oscara za całokształt osiągnięć otrzyma Catherine Destivelle, zwana pierwszą damą światowego wspinania. Jej wspinaczkowy dorobek to niezwykle długa lista spektakularnych przejść najtrudniejszych ścian świata. Nagroda zostanie wręczona podczas uroczystej gali w sobotę, 19 września o godzinie 20.00.
Poza Złotym Czekan dla Catherine Destivelle wręczone zostaną cztery statuetki za spektakularne przejścia w roku 2019. Doceniając m.in. styl wspinaczki, trudności techniczne, efektywność i powściągliwość w wykorzystaniu ułatwień technologicznych, międzynarodowe jury uznało, że Złote Czekany otrzymają uczestnicy czterech przejść – Marek Holeček i Zdeněk Hák, Tino Villanueva i Alan Rousseau, Steve Swenson, Mark Richey, Graham Zimmerman i Chris Wright oraz Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima.
Książka Górska Roku – 18 książek walczy o wyróżnienie
Spośród 47. pozycji jury nominowało 18 książek w 6. kategoriach: literatura wspinaczkowa, górsko-podróżnicza/reportaż, tatrzańska, biografia górska, fikcja literacka i poezja, albumy fotograficzne oraz książka dla dzieci. Wyniki poznamy podczas Wielkiej Gali, w piątek, 18 września. Wtedy również dowiemy się, kto otrzyma Grand Prix konkursu oraz nagrodę publiczności.
Najlepsze filmy górskie
Aż 30 filmów, 17 premier, w tym 3 premiery światowe – to tegoroczna lista filmowa podczas jubileuszowej edycji Festiwalu w Lądku, którą wzbogacają także pokazy specjalne oraz rozmowy z twórcami. Spośród zgłoszonych do konkursu filmów jury przyzna nagrody w następujących kategoriach:
Uroczysta gala i ogłoszenie wyników konkursu filmowego odbędzie w niedzielę, 20 września o godzinie 20:00. Tegoroczna edycja festiwalu - 24 filmy, 23 spotkania i 10 rozmów z gośćmi dostępna jest również online na platformie www.filmygorskie.pl.