Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 631Wszystkich: 14211361

Tysiące gości w Starej Kopalni

2024-01-04 20:14

     Ponad 70 tysięcy gości odwiedziło biletowane trasy turystyczne Starej Kopalni w Wałbrzychu w mijającym roku. To o blisko 13 tysięcy więcej niż w roku 2022. Jeżeli do tej liczby dodamy uczestników wydarzeń organizowanych na terenie Starej Kopalni, to w minionym roku wałbrzyską atrakcję odwiedziło ponad 150 tysięcy gości!

     - 71 tysięcy, to są osoby, które kupiły bilety na nasze trasy turystyczne. Osób, które brały udział w festiwalach, koncertach, konferencji, wystawach i innych wydarzeniach na terenie Starej Kopalni było ponad 150 tysięcy - przyznaje Marta Wróbel ze Starej Kopalni.

     Popularność wałbrzyskiego kompleksu rośnie z roku na rok. To zasługa nie tylko atrakcyjności miejsca, ale także szerokiej oferty dostosowanej do oczekiwań turystów w każdym wieku. Starą Kopalnię odwiedzają przede wszystkim turyści z województw dolnośląskiego, głównie z okolic Wrocławia. Do Wałbrzycha chętnie przyjeżdżają także goście ze Śląska czy Pomorza. Wśród turystów zagranicznych dominują Czesi i Niemcy. Pojawiają się także turyści z… Hiszpanii.

     Mijający rok to także szereg wydarzeń, które na stałe wpisały się w kulturalny kalendarz miasta i całego regionu. Ogromną popularnością cieszyły się druga edycja Festiwalu Twórczej Wyobraźni, Dni Wałbrzycha, Festiwal Metal Mine, Festiwal Góry Literatury czy Festiwal Tradycji Górniczych „Barbórka”. W czerwcu Stara Kopalnia gościła milionowego turystę. Szczęśliwcem okazał się pasjonat górnictwa. W tym roku świętowano również pierwsze urodziny małego centrum nauki SOWA, czyli Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. W zrewitalizowanej kopalni pojawiły się także skarby. W marcu otwarto stałą wystawę „Przetrwały ukryte w ziemi”, na której prezentowane są między innymi grosze praskie i inne artefakty odnalezione w okolicach Wałbrzycha.

     Przed Starą Kopalnią dziesiąty, jubileuszowy rok funkcjonowania i starania o wpisanie tradycji wałbrzyskiego górnictwa na listę UNESCO. Warto przypomnieć, że tradycje barbórkowe już są na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

     - Takie prace trwają pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ten wpis UNESCO będzie wpisem sieciowym. Nie chodzi tylko o górnictwo w Wałbrzychu czy na Górnym Śląsku. Ministerstwo zamierza połączyć ten wpis z górnictwem w Saksonii czy północnej Francji. Będzie to wpis dotyczący górnictwa całej Europy - mówi Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni.

     Najbliższe lata to także starania o udostępnienie nieczynnego dziś Zakładu Przeróbki Węgla. Obiekt ma być zabezpieczony i dostępny dla turystów w niemal niezmienionej formie.

Magdalena Kowalewska - Stara Kopalnia

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook