Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Powrót gratis to oferta dla miłośników atrakcji turystycznych, którzy wybierają się w najbliższy weekend do Szklarskiej Poręby czy Wałbrzycha. Korzystając z promocji, pasażerowie Kolei Dolnośląskich kupią bilety na podróż za połowę ceny!
Końcówka lutego to doskonały czas na zimowe wycieczki po Dolnym Śląsku. Oferta dla zainteresowanych podróżą do Szklarskiej Poręby obowiązuje od soboty do niedzieli. Dla osób, które zdecydują się odwiedzić Wałbrzych, oferta jest ważna we wszystkie weekendy do końca roku.
Zimowe szaleństwo na Szrenicy
Piechurzy, narciarze biegowi czy amatorzy białego szaleństwa znajdą w Szklarskiej Porębie bogaty wachlarz tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Na szczególną uwagę zasługuje zielony szlak na Szrenicę, oferujący liczne punkty widokowe.
Powrót Gratis to propozycja dla tych, którzy zamierzają wziąć udział w zakończeniu tegorocznej akcji Projekt Zima, odwiedzając kompleks Ski Arena Szrenica, której patronuje samorząd województwa dolnośląskiego. Pasażerowie, kupując tradycyjny bilet do stacji Szklarska Poręba Górna lub Szklarska Poręba Jakuszyce, bez dodatkowej opłaty będą mogli wrócić do stacji docelowej. Jedynym warunkiem skorzystania z oferty jest uzyskanie pieczątki ze stoiska Kolei Dolnośląskich na terenie Ski Arena Szrenica.
– Górskie kurorty cieszą się dużą popularnością wśród naszych pasażerów. Chcemy zachęcić sympatyków sportów zimowych do odwiedzenia jednego z najpopularniejszych ośrodków narciarskich na Dolnym Śląsku, a przy tym zaoszczędzenia, dzięki specjalnej promocji – zachęca Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich.
Wałbrzych pełen atrakcji turystycznych
To miasto może być świetną bazą wypadową na jednodniową wycieczkę. Rynek, palmiarnia, Muzeum Porcelany czy spacer na szczyt Borowej mogą stanowić cel lub uzupełnienie dnia, po odwiedzinach Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia – największej atrakcji turystyki poprzemysłowej w Polsce. Obiekt mieści się w dawnej kopalni węgla brunatnego „Julia”, która zakończyła swoją działalność w 1996 roku. Dzisiaj, dzięki rewitalizacji tego miejsca, zwiedzający mogą poznać historię i kulturę górnictwa węglowego na Dolnym Śląsku.
Oferta Powrót Gratis jest skierowana do osób, które w dowolny weekend tego roku wybiorą się do Wałbrzycha i skorzystają z wizyty w Parku Wielokulturowym. W pociągu trzeba okazać konduktorowi bilet wstępu do parku i bilet na przejazd w stronę Wałbrzycha.
Szczegóły promocji dostępne są na stronie przewoźnika.
Super ujęcie! To chyba za Szklarską na trasie do Jakuszyc?
Co do Muzeum Porcelany w Wałbrzychu to są tam przepiękne eksponaty. Muzeum mało znane, a moim zdaniem to jedna z największych atrakcji Wałbrzycha.
"...od soboty do niedzieli...". Hmm.
To nie jest na trasie do Jakuszyc, bo odcinek za Szklarską Porębą Górną nie jest zelektryfikowany i jeżdżą tak tylko pojazdy Ceskich drah.
To z tego by wynikało, że gdzieś bezpośrednio przed Szklarską Górną.
Specjalistą od najpiękniejszych i zaskakująco pomysłowych zdjęć pociągów KD z Karkonoszami w tle jest oczywiście Rafał Kotylak. Całkiem pokaźną kolekcję takich wspaniałych zdjęć znajdziecie na jego stronie lub na FB.
Z oferty 'Powrót gratis' skorzystają więc np. pasażerowie ze stacji Żary w woj. lubuskim - 225 km do Wałbrzycha przez Wrocław, ale już pasażerowie z Oławy, Opola czy odległych również o 225 km Gliwic nie skorzystają. Bo oferta jest ważna wyłącznie w Kolejach Dolnośląskich.