Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 882Wszystkich: 13724995

Wratislavia Cantans – również w Sudetach

2015-09-07 07:04

     W sobotę 6 września rozpoczął się, już po raz pięćdziesiąty, Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy „Wratislavia Cantans”. Tegoroczna edycja festiwalu ma  szczególny charakter – po pierwsze ze względu na jubileusz, po drugie, ponieważ zbiega się z otwarciem Narodowego Forum Muzyki. Jubileuszowa edycja jest dłuższa niż zwykle i trwa aż do 19 września, co sprawia, że repertuar jest znacznie bogatszy. Otwarcie Narodowego Forum Muzyki dało natomiast możliwość realizacji monumentalnych koncertów, z dużą liczbą wykonawców i wymagających doskonałych warunków akustycznych. W supernowoczesnej Sali Głównej NMF będzie można wysłuchać m.in. IX Symfonii Gustava Mahlera, „Prometeusza” Aleksandra Skriabina i „Święta Wiosny” Igora Strawińskiego, Mszy c-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta  oraz, na zakończenie festiwalu, „Symfonii Tysiąca” Gustava Mahlera.

     Tradycyjnie, wiele koncertów festiwalu odbędzie się też w kościołach i wnętrzach historycznych budynków Wrocławia oraz innych miast Dolnego Śląska. Mieszkańców miejscowości położonych w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim oraz turystów odwiedzających ten region mogą zainteresować następujące koncerty:

  • w Świdnicy:
    •  w  środę 9 września koncert „Podróż muzyczna. Rosyjska pieśń chóralna XVI-XX wieku” w wykonaniu Chóru Patriarchatu Moskiewskiego w katedrze św. Stanisława i Wacława. Koncert zostanie powtórzony w sobotę 12 września w kościele Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu oraz w niedzielę 13 września w kościele ewangelicko-augsburskim w Wałbrzychu.
    • w czwartek 17 września „Buxheimer Orgelbuch. Liturgia Maryjna: Das Salve” w Kościele Pokoju. Usłyszymy dzieła średniowiecznej muzyki w wykonaniu hiszpańskiego zespołu muzyki dawnej „Tasto solo”.
  • w kościele MB Różańcowej w Kłodzku w czwartek 10 września zaprezentowane zostaną „Cztery żywioły” – barokowe kantaty Františka Antonína Míčy i Georga Philipa Telemanna w wykonaniu festiwalowej orkiestry i młodych śpiewaków – uczestników 40 Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej pod dyrekcją australijskiego maestro Benjamina Bayla.
  • W kościele Wniebowzięcia NMP w Bielawie w sobotę 12 września będzie można usłyszeć Mszę c-moll (zwaną „wielką”) Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu włoskiego zespołu muzyki dawnej Il Giardino Armonico, chóru NFM i międzynarodowej grupy solistów pod dyrekcją Giovanniego Antoniniego.
  • W  bazylice Nawiedzenia NMP w Bardzie w poniedziałek 14 września wysłuchamy koncertu „Wratislavia pulcherrima” w wykonaniu Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Będą to kompozycje Marcina Mielczewskiego – polskiego kompozytora okresu baroku, nadwornego muzyka króla Władysława IV Wazy i jego brata, biskupa wrocławskiego Karola Ferdynanda.
  • W Teatrze Starym w Bolesławcu w czwartek 17 września koncert „Dydona i Kleopatra” wykonają zespół Il Giardino Armonico i słynna niemiecka sopranistka Anna Prohaska. W programie koncertu arie operowe barokowych kompozytorów poświęcone tytułowym bohaterkom.

     Poza wymienionymi miastami, kilka koncertów zostanie wykonanych w innych dolnośląskich miejscowościach: Środzie Śląskiej, Brzegu, Oławie, Oleśnicy, Trzebnicy, Głogowie i Sycowie, a poza Dolnym Śląskiem – w Krotoszynie. Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie www.nfm.wroclaw.pl/wratislavia-cantans.

Katarzyna Potocka-Brygier
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Blbec sudecki2015-09-08 23:11

    O, o, o! Festiwal na poziomie, jakem miłośnik dobrej muzyki :-)

Komentarz
Facebook