Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Rodzinna sesja fotograficzna, karnawał dziadków i wnuków, moda 60+, międzypokoleniowe warsztaty artystyczne, a także aktywności fizyczne i trening umysłu. Będzie też wykład dr Walentyny Wnuk o tym, jak być babcią na medal. Angel Care, wrocławskie centrum seniora, zaplanowało serię, atrakcyjnych wydarzeń. Udział jest bezpłatny.
W ramach rodzinnej sesji fotograficznej profesjonalny fotograf zrobi seniorom i juniorom wspólne zdjęcie. Od razu będzie wydrukowane – będzie można je zabrać do domu i oprawić. – To świetny pomysł na rodzinną pamiątkę. Poza tym, specjalnie na Dzień Babci i Dzień Dziadka, wybraliśmy te propozycje z programu Klubu Seniora Angel Care, które są najciekawsze i najbardziej lubiane przez seniorów. Dodatkowo, wzbogaciliśmy je o atrakcyjne wydarzenia, w których dziadkowie i wnuki będą uczestniczyć razem. Takie wspólne aktywności dają mnóstwo satysfakcji. Tym bardziej, że atmosfera karnawału sprzyja dobrej zabawie – mówi Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care.
Jakie jeszcze wydarzenia zaplanowali organizatorzy? Na przykład „Aktywny senior” to poranny stretching i pokaz ćwiczeń fizycznych, „Zdrowy senior” to skuteczny trening pleców, dostosowany do potrzeb i oczekiwań osób starszych, a w ramach „Sprawnego umysłu” będzie nauka gry w scrabble oraz kurs brydża. Nie zabraknie też mody 60+ (na co dzień i od święta, a zwłaszcza w karnawale), a podczas warsztatów artystycznych dziadkowie i wnuki razem będą tworzyć maski. Będą też wspólne tańce pod hasłem „Tańczy duży, tańczy mały”, przy karnawałowych rytmach.
Oprócz aktywności, będzie też wykład „Jak być babcią (dziadkiem) na medal?”, który wygłosi Walentyna Wnuk. Opowie m.in. o roli babć i dziadków oraz o tym, jak budować relacje z wnukami. – Rola babć i dziadków zmienia się, ale dziadkowie i wnuki nadal są sobie bardzo potrzebni, mogą się wzajemnie wspierać i uczyć od siebie. Łączą ich różne potrzeby, w tym bezpieczeństwa, miłości, przyjaźni, zrozumienia, opieki, pomocy i przynależności. Dbajmy o dobre, zdrowe relacje międzypokoleniowe – mówi dr Walentyna Wnuk, animatorka licznych inicjatyw dla seniorów, m.in. inicjatorka powołania Uniwersytetów Trzeciego Wieku we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku , współautorka programu Wrocław Miastem Pokoleń, a także doradca w Urzędzie Miejskim ds. seniorów.
Wszystkie wydarzenia i aktywności w ramach Dnia Babci i Dnia Dziadka we wrocławskim centrum seniora Angel Care zaplanowano na 21 stycznia, w godz. od 9.00 do 16.15. Udział jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy pod numerem: 71 306 90 30.
Dzień Babci i Dzień Dziadka w centrum seniora Angel Care
21 stycznia 2017 r., ul. Dyrekcyjna 5-7, Wrocław
Program:
· Aktywny senior – godz. 9.00-10.00
· Sprawny umysł – godz. 9.00-10.00
· Zdrowy senior – godz. 10.00-11.00
· Sprawny umysł – godz. 10.00-11.00
· Moda 60+, na co dzień i od święta – godz. 11.15-12.15
· Rodzinna sesja fotograficzna – godz. 13.00-15.00
· „Jak być babcią na medal?” (wykład Walentyny Wnuk) – 12.30-13.30
· Warsztaty artystyczne, czas dla seniora i juniora – godz. 13.30-15.00
· Tańczy mały tańczy duży, czas dla seniora i juniora – godz. 15.15-16.15
Zobacz także:
strona www Wrocławskiego Centrum Seniora Angel-Care
Super artykuł.