Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Za dwa tygodnie czeka nas po raz szósty Wrocławska Noc Literatury. Tegoroczna edycja wpisuje się w weekend zamknięcia kadencji Światowej Stolicy Książki UNESCO i Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Literacki weekend potrwa we Wrocławiu od 20-23 kwietnia 2017 r. Czeka nas w tym czasie mnóstwo atrakcji.
Jedną z nich, która została specjalnie przygotowana na tą okoliczność jest wspólne wykonanie Światowego Hymnu Książki, którego wspólne śpiewanie odbędzie się 22 kwietnia o godzinie 12:00 w Arkadach Wrocławskich. Muzykę do hymnu skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz, tekst „Wiersz Wiosek” jest autorstwa Tadeusza Różewicza. W lipcu 2016 miała miejsce „próba generalna” utworu na wrocławskim rynku, w trakcie które wykonało go ponad 1000 osób, więc miejmy nadzieję, że tegoroczne wykonanie również okaże się sukcesem.
Zapraszamy też do Wrocławskiego Domu Literatury i Klubu Proza (Przejście Garncarskie 2), gdzie od 20 do 23 kwietnia wrocławianie będą mogli uczestniczyć m.in. w spotkaniu z Janem Stachowskim, Aleksandrem Kaczorowskim i Irkiem Grinem, poświęconym twórczości Bohumila Hrabala i w wernisażu wystawy „Magiczny świat Bohumila Hrabala” autorstwa Ladislava Michálka (20 kwietnia, godz. 19:00). Nie zabraknie także specjalnych edycji wydarzeń, z których znany jest już WDK, czyli Śniadania Literackiego (23 kwietnia, godz. 11:00) i Bookowiska - wiosennej odsłony kiermaszu domowej literatury.
Na finał czeka nas wspomniana już Noc Literatury, podczas której tematem przewodnim będzie natura. Czytania będą odbywały się w dziesięciu lokalizacjach, przede wszystkim na wrocławskim Nadodrzu, w godzinach 17:00 – 22:00. Czytać będą: Agnieszka Grochowska, Adam Ferency, Iza Kuna, Jacek Poniedziałek, Magdalena Różczka, Michał Nogaś, Anna Ilczuk, Wojciech Mecwaldowski, Krystyna Czubówna oraz Jacek Fedorowicz. Szczegółowy program wydarzeń znajduje się na stronie: www.literatura.wroclaw.pl.
Kolejne imprezy to m.in. otwarcie pokoju Magazynu Materiałów Literackich „Cegła” w Hart – Hostel & Art, spotkanie z literaturą rumuńską w Drukarni na Nadodrzu, wystawa dedykowana poecie Nichicie Stănescu oraz Nogaś czyta dzieciom (Michał Nogaś czyta fragmenty swojej ulubionej książki z czasów dzieciństwa, „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren).