Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
W sprzedaży jest już wrześniowy numer magazynu turystyki rowerowej "RowerTour". Jak w każdym numerze, wewnątrz znaleźć mozna wiele ciekawych informacji, inspiracji do niezwykłych podróży, a także nowinki sprzętowe i wieści ze świata dwóch kółek. Tym razem redakcja proponuje m.in. eksplorację Świętokrzyskiego Parku Narodowego, single tracki w okolicach Szczecina, a także relacje z rowerowych wędrówek po Korsyce, Sardynii, Czechach oraz miejscach egzotycznych, jak Wyspy Tonga, czy Boliwia...
Rowerem po parkach narodowych
Świętokrzyski Park Narodowy
W tym numerze nietypowo. Zabieramy Was do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który dla rowerzystów zaledwie uchyla drzwi. Tymczasem warto tu przyjechać, choćby dla tych kilku udostępnionych kilometrów, które można połączyć z wycieczkami pieszymi. Zaś sam park z niezwykle atrakcyjnymi przyległościami to pomysł na weekend, podczas którego nie można się nudzić.
Na szlaku
Pomorze Środkowe – pokolejowe trasy rowerowe w dorzeczu Parsęty
Mają już pięć lat, są jedną z najciekawszych i najbardziej udanych inwestycji w turystykę rowerową w Polsce, a wiedza o nich jest – najdelikatniej rzecz ujmując – niewielka. Wielu wciąż nie słyszało o pokolejowych trasach rower owych w dorzeczu Parsęty.
Żuławy Wiślane
Żuławy to ciągle niedoceniana turystycznie kraina – zamiast walczyć z tłokiem na nadbałtyckich plażach, proponujemy zatrzymać się kilkadziesiąt kilometrów od morza i poznać fascynującą krainę wydartą wodzie. Bezkresne łany zboża, landszafty z kanałami i wierzbami, szpalery lip wzdłuż historycznych traktów, cegła gotyckich kościółków i zapach drewna w domach podcieniowych!
Przemyśl i okolice – Forteczna Trasa Rowerowa
Budowana na przełomie XIX i XX wieku Twierdza Przemyśl jest niezwykłym pomnikiem historii Podkarpacia i doskonałą inspiracją do spędzenia aktywnego weekendu. Po kilkudziesięciu ponadstuletnich fortach położonych wokół Przemyśla prowadzi prawie 90-kilometrowy, znakowany szlak rowerowy, nazwany Forteczną Trasą Rowerową. Nitka Sanu dzieli go na dwie pętle o nieznacznie różniącej się długości.
Podhale
Elektryczna gitara nikogo nie dziwi, a współczesnej muzyki nie sposób sobie wyobrazić bez tego instrumentu. Coś podobnego dzieje się właśnie na naszych oczach z rowerami. Wielu krytykuje „e-bajki”, a one niewzruszone tymi opiniami, udoskonalają się i mnożą. W tym roku z jakąś wyraźnie większą intensywnością, którą nazwałbym wręcz „bumem na elektryki”. Uległem i sprawdziłem. Nie żałuję!
Korsyka i Sardynia
To że podróż poślubną odbędziemy na rowerach i to zaraz po tym, jak powiemy sobie sakramentalne TAK – było dla nas oczywiste. A że kochamy jazdę po wyspach, wybór padł na Korsykę i Sardynię.
Z Turku do Rzymu
Najpierw był majowy, dwudniowy, męski wypad rowerowy do Ciechocinka. To wtedy zrodził się pomysł, aby jeszcze w tym roku pojechać gdzieś dalej. Sylwka i Mateusza ciągnęło do Hiszpanii. Ja i Tomek myśleliśmy raczej o wyprawie wzdłuż Dunaju. W drodze kompromisu z dwóch propozycji wybraliśmy trzecią – Rzym.
Styl życia
Czechy: gdzie na single tracki
Bardzo lubię rowerowe powroty na czeskie single. Choć z reguły wiem, czego mogę się po nich spodziewać, prawie zawsze zaskoczą mnie czymś nowym. Jeśli podobnie jak ja kochacie Czechy oraz rower górski i nie boicie się dosiadać go w stworzonych specjalnie dla niego okolicznościach przyrody, koniecznie przeczytajcie ten tekst.
Trans Am Bike Race
Wyścig rozgrywany od 2014 roku po stałej trasie długości około 6800 kilometrów, łączącej wybrzeże Pacyfiku i Atlantyku w Stanach Zjednoczonych. Marzena Szymańska jest trzecią osobą z Polski, która go ukończyła. Dokonała tego w czasie 34 dni, 12 godzin i 35 minut.
Joanna Ziemak-Lis
Urodziła się i mieszka w Szczecinie. Z wykształcenia jest prawnikiem, z zawodu adwokatem. Pasjonatka kolarstwa górskiego (obecnie ściga się w barwach drużyny kolarskiej RIDERSCLUB KIJEWO – SZCZECIN), współzałożycielka Fundacji Szczecin Trails, która zajmuje się między innymi wyznaczaniem jak najwięcej atrakcyjnych szlaków rowerowych w Szczecinie i okolicy.
poradnik > odzież rowerowa
Pęd chłodnego powietrza dodatkowo potęguje uczucie przenikającego ciało zimna. Wie o tym każdy, kto choć raz zasmakował przejażdżki w zimne dni. Jesienno-zimowe wyjścia na rower nie muszą wiązać się z dyskomfortem pod warunkiem, że zadbaliście o odpowiednią odzież i buty.
korespondencja > Polinezja: Wyspy Tonga
Pęknięta rama, siodełko rodem z gabinetu tortur i miękkie, niedopompowane opony. Perspektywa kupna dętki w przypadku awarii – żadna. To wszystko za 60 złotych dziennie. Tak wyglądają realia rowerzystów na koralowo-wulkanicznym archipelagu, jedynym na Południowym Pacyfiku niepodbitym ani razu przez białego człowieka. korespondencja > Boliwia: płaskowyż Altiplano
Lekarka ze zmiany nocnej siedzi na krześle obok. Co chwilę wstaje, wychodzi z poczekalni, krąży po korytarzu nerwowym krokiem i wraca: na krzesło albo na sofę przy wejściu. Wspiera głowę na rękach i patrzy, nie widząc. Dwudziesty czwarty grudnia, Wigilia. Do jechałem do Salinas de Garci Mendoza jeszcze przed południem.
Jak co miesiąc w magazynie „Rowertour”:
> kalejdoskop
> kalendarium
felietony > na finiszu. Pisze dla nas Sławomir Bajew i Weronika Leczkowska