Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 815Wszystkich: 14211545

Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach

2016-12-12 08:53

     Książka wyglądem przypomina szkolny brulion i przywodzi na myśl czasy LO. Jednak już po chwili rozpoznaję na okładce kopalnię „Wolność” i zielony kolor, który nawiązuje do logo Kowar, oraz tytuł „KYЗНEЦKИE РYДНИКИ. Kowarskie Kopalnie. Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach”.

     Praca ma charakter popularnonaukowy. Opracował ją Bogusław Dąbrowski, który był m.in. kierownikiem gr. poszukiwawczej nr 4, starszym inspektorem ochrony przed promieniowaniem i BHP oraz kierownikiem wydziału transportu. B. Dąbrowski, jak sam podkreśla, korzystał z wielu źródeł, aby przekazać wiedzę potomnym „w sposób przystępny, krótki i zrozumiały dla wielu”. Zebrał obecnie dostępne materiały (wspomnienia, artykuły, referaty na konferencje i własne obserwacje) w postaci pracy zbiorowej, której autorami poszczególnych rozdziałów są byli pracownicy ZPR-1.

     Powoduje to, że język książki jest momentami potoczny, innym razem trudny, techniczny. Zdarzają się powtórzenia czy błędy, np. w rozdziale 12 czytamy, że leczenia pacjentów w podziemnym inhalatorium radonowym zaprzestano w 1993 roku, a kilka stron dalej, że zamknięto je już w 1989 roku. Inny przykład: „materiały tekstowe (…) znajdują się w zbiorach Wojewódzkiego archiwum w Jeleniej Górze”.

     Powyższe mankamenty nie umniejszają wartości książki, chociażby ze względu na to, że samo zebranie materiałów w niej zawartych pochłania bardzo dużo czasu, a w dziele B. Dąbrowskiego „podane są one na tacy”. Z „KYЗНEЦKИE  РYДНИКИ…” możemy poznać historię obiektów ZPR-1, lokalizację złóż uranu i zakres robót górniczych, przebieg prac geologiczno-poszukiwawczych i eksploatacyjnych rud uranowych, wysokość wynagrodzeń pracowników oraz dowiedzieć się o organizacji transportu, a także o zagrożeniu radiacyjnym pracowników kopalń uranowych i środowiska naturalnego.

     Całość uzupełnia płyta DVD z filmami, zdjęciami oraz fotokopiami dokumentów i map górniczych. Dodatkowo do wydania w twardej oprawie dołączono wersję drukowaną fotokopii „Mapy geologicznej Sudetów i ich przedgórza północnego” z legendą przetłumaczoną z języka rosyjskiego.

     Książka „KYЗНEЦKИE  РYДНИКИ. Kowarskie Kopalnie. Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach” może być pomocna dla przewodników i pilotów wycieczek. Na pewno zainteresuje eksploratorów kopalń i osoby zajmujące się turystyką podziemną. Mnie lektura zajęła ok. 4 godziny.

Zbigniew Piepiora

 


W. Adamski, J. W. Bareja, B. Dąbrowski, K. Muras, S. Wisznikow-Pilak, W. Masłowski, B. Tomys, F. Gawor, KYЗНEЦKИE  РYДНИКИ. Kowarskie Kopalnie. Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach. Wydawnictwo AD-REM i ZGK – Pracownia Regionalna, Jelenia Góra, 2016, ISBN 978-83-65295-57-6, s. 118. Książka w dwóch wersjach: 1. w oprawie twardej z wewnętrznymi stronami okładki i mapą, 2. w oprawie miękkiej. Wydawnictwo ukazało się dzięki wsparciu finansowemu Pana Wojciecha Dąbrowskiego oraz Związkowi Gmin Karkonoskich.

 


Zobacz także:
książka w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Jacek Mielcarek2016-12-13 19:45

    Na bezrybiu i rak ryba. Uważam iż dobrze się stało, że zebrano różne materiały na temat kowarskich kopalń uranowych. Pomimo, że mogły już być częściowo publikowane w lokalnym "Kurierze Kowarskim". Dla zainteresowanych potrzebne wydawnictwo.
    ps.jeszcze się okaże, że największym minusem tej książki będzie mały nakład i trudność dostępu do książki.

  • Marian Piasecki2016-12-18 18:45

    Do nabycia w sklepiku Parku Miniatur
    Pozdrowienia dla wszystkich miłośników historii kowarskich

Komentarz
Facebook