Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Czy wiecie, że…
- kolor różowy dla dziewczynek i niebieski dla chłopców to tradycja, która zadomowiła się u nas dopiero w połowie XX wieku? Wcześniej kolor niebieski, czyli w religii katolickiej maryjny, zarezerwowany był dla dziewczynek, a chłopiec chrzczony w różowym ubranku wcale nie był rzadkością. Podobnie u osób dorosłych, nikogo nie dziwił szlachcic ubrany w różowy strój na balu, czy przyjęciu…
- kolor biały w sukniach ślubnych stał się popularny dopiero w połowie XIX wieku. Jego popularność zawdzięczamy królowej Wiktorii, która w białej sukni 1840 roku poślubiła księcia Alberta. W wielu aspektach życia Brytyjczycy uważali parę za wzór, a młode kobiety chciały naśladować ukochaną królową…
- przez wiele wieków naturalne kolory, takie jak szary, rdzawy, czy ziemiste kolory niefarbowanej bawełny były oznaką niskiego statusu społecznego… Na drugim krańcu tej klasyfikacji znajduje się purpura, który to barwnik wynaleźli już Fenicjanie. Był on jednak bardzo drogi, pozyskiwany z mięczaków rozkolców, w wyniku skomplikowanego procesu produkcji, co jeszcze go podrażało. Nic więc dziwnego, że kolor purpury stał się symbolem władzy…
We wrocławskim Muzeum Narodowym otwarta została wystawa czasowa zatytułowana „Galeria mody”. Opowiada przede wszystkim o związkach mody i sztuki. Zbudowana została zgodnie z kluczem chromatycznym – poszczególne sale poświęcone są każda innemu kolorowi. Na wystawie zobaczyć można w sumie kilkaset eksponatów - to nie tylko stroje, tkaniny i akcesoria noszone przez panie i panów, ale również obrazy, między innymi Malczewskiego, Wyczółkowskiego, Rejchana, Zaka, Gepperta, czy Niesiołowskiego. Wystawa potrwa do końca sierpnia 2021 r.
Wystawie towarzyszyć będzie szereg wydarzeń, które pozwolą na lepsze jej poznanie i zrozumienie. Już w niedzielę, 13 czerwca dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka poprowadzi oprowadzanie kuratorskie (wstęp z biletem na wystawę czasową). Kolejne oprowadzania kuratorskie zaplanowane są na 3 lipca oraz na 7 sierpnia – wszystkie rozpoczynać się będą o godzinie 11:00. Zaplanowano również szereg wydarzeń dla dzieci. Szczegóły na stronie Muzeum Narodowego.