Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Koleje Dolnośląskie zawieszają od 9 listopada kursowanie pociągów transgranicznych do Czech. Ograniczenia, będące efektem planowanego zamknięcia decyzją czeskiego rządu granicy z Polską, obowiązują do 12 grudnia. Ponadto, od niedzieli, 8 listopada wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy.
W związku z zaplanowanym przez rząd Republiki Czeskiej zamknięciem od poniedziałku (9 listopada) granic z Polską oraz krajowymi obostrzeniami, Koleje Dolnośląskie zawieszają do 12 grudnia połączenia na odcinkach Szklarska Poręba Górna – Harrachov oraz Międzylesie – Lichkov. Oznacza to, że nie będą również kursowały pociągi w relacji Praga – Wrocław – Praga, obsługiwane we współpracy z LeoExpress. Ostatnie pociągi przejadą przez granicę 9 listopada. Będą to składy 66209 (LE) w relacji Kłodzko Główne – Lichkov oraz 69310 (KD) z Lichkova do Żmigrodu.
– Zamiar zamknięcia granicy państwowej strona czeska uzasadnia dużą liczbą nowych zakażeń koronawirusem w Polsce – mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich. – Są to linie o typowo turystycznym ruchu i to w obu kierunkach. Dlatego zarówno decyzja czeskich władz dotycząca ograniczenia wjazdu do Czech polskich obywateli, a także wdrażane w Polsce kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się oraz zamykanie obiektów handlowo-usługowych, sprawiają, realizowanie tych połączeń nie będzie po prostu możliwe.
W związku z tym Koleje Dolnośląskie wstrzymują przedsprzedaż biletów na zawieszone połączenia w dniu 9 listopada i później w ofercie „Taryfa Polska – Czechy” oraz we wszystkich taryfach do stacji Szklarska Poręba Huta i Szklarska Poręba Jakuszyce (te stacje z powodu zawieszenia połączeń na odcinku Szklarska Poręba Górna – Harrachov nie będą obsługiwane). – Wcześniej nabyte bilety na zawieszone połączenia można zwrócić i nie będzie z tego tytułu potrącane tzw. odstępne – wyjaśnia Rodak.
Korekta rozkładu jazdy
Od niedzieli, 8 listopada, nastąpi również korekta rozkładu jazdy, spowodowana pracami remontowymi realizowanymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Największe zmiany w rozkładzie będą miały miejsce na odcinku Wrocław Główny – Jelcz Laskowice. Ze względu na przebudowę peronu i przejścia pod torami na przystanku Wrocław Brochów, pociąg nr 69500 relacji Legnica – Jelcz Laskowice przez Wrocław Główny (odjazd 4:54), kursował będzie z pominięciem przystanku osobowego Wrocław Brochów.
Inne najważniejsze zmiany:
1) od 9 listopada do 3 grudnia na odcinku Ząbkowice Śląskie – Dzierżoniów w dniach kursować będzie komunikacja zastępcza,
2) w związku z wydłużeniem przez PKP PLK prac na odc. Kłodzko – Polanica Zdrój, które powinny zakończyć się z końcem października, do 16 listopada na trasie będzie kursowała komunikacja zastępcza bez zmiany rozkładu jazdy pociągów ze względu na jej awaryjny tryb,
3) do 12 grudnia w dni wolne od pracy za pociąg nr 69339 (relacja Wrocław Główny – Kudowa Zdrój), komunikacja zastępcza będzie kursować na odcinku Duszniki Zdrój (odj.14:30) – Kudowa Zdrój.
– Wszystkich naszych pasażerów przed rozpoczęciem podróży prosimy o sprawdzenie aktualnego rozkładu jazdy – dodał rzecznik Kolei Dolnośląskich
Baaaaaaaaaaaaardzo mądrze! Zakaz wjazdu na obszar RCz. nie będzie obejmował pracowników transgranicznych, studentów i kilku innych grup.
Teraz, jak nie mają auta, niech sobie chodzą na piechotę, bo polski przewoźnik pokazał im środkowy palec.
Kolejny dowód na poparcie tezy, że największym ciemiężycielem obywateli polskich jest państwo polskie.
Taaaaak. Baaardzo mądry wpis! ;) Chodzi mi o ten fragment: "największym ciemiężycielem obywateli polskich jest państwo polskie".
Nie wszyscy zapadają na syndrom sztokholmski - niektórzy mają dobry system immunologiczny!
Meldunek z "pola walki" - dziś (9. 11.) na dwóch przejściach granicznych RCz./RP (rejon Biskupiej Kopy) żadnych zmian -> zero kontroli, żadnych barier, szlabanów etc. Strachy na Lachy?
Sorki - wpisałem to wcześniej pod złym artykułem, raczej powinno być tu.
Przecież granice z Czechami nie są zamknięte, jak napisano w artykule. Prawda, że podróż możliwa tylko w określonych przypadkach. Ale dlaczego rzecznik KD podaje nieprawdziwe informacje?