Dni Karpia 2023
Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Po wczorajszym koncercie finałowym 39 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, jaki odbył się na scenie Teatru Muzycznego Capitol, wszystko stało się jasne. Najlepszym przyznano nagrody w kilku kategoriach, a niekwestionowanym zwycięzcą został Stanisław Linowski, który zachwycił nie tylko jurorów, ale również dziennikarzy oraz publiczność.
W jury Konkursu Aktorskiej Interpretacji zasiadali: Maja Kleszcz, Agnieszka Szydłowska, Jan Nowicki, Jacek Ostaszewski oraz Cezary Studniak. Jak powiedziała nam Maja Kleszcz, członkowie jury nie byli jednomyślni w swej decyzji, ale zdecydowali, że Grand Prix 39. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, czyli Złoty Tukan oraz nagroda w wysokości 25 tys. zł trafi w ręce Stanisława Linowskiego. Na scenie nagrodę wręczył Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.
Stanisław Linowski zyskał też uznanie w oczach dziennikarzy, którzy przyznali mu Tukana Dziennikarzy. Nagrodę zwycięzcy wręczyła Małgorzata Waszkiewicz, dziennikarka Radia TOK FM. Linowski otrzymał również Tukana Publiczności, czyli nagrodę przyznaną przez widzów koncertu finałowego. Na koniec artystę uhonorowało jeszcze Radio RAM, które przyznało mu wyróżnienie w postaci koncertu RAM Session. Nagrodę wręczył Piotr Bartyś, dziennikarz Radia RAM.
Z kolei Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przyznało za najlepsze wykonanie polskiej piosenki nagrodę specjalną w wysokości 10 tysięcy złotych Małgorzacie Walendzie, która podczas koncertu zaśpiewała piosenki „Do kogo idziesz / Ogień” Tadeusza Nalepy oraz „Oczko” Natalii Grosiak. Nagrodę wręczył Rafał Bryndal, przedstawiciel władz ZAiKS. Artystka otrzymała też nagrodę Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Kulturalnego Polonica w wysokości 3 tysięcy zł wraz z zaproszeniem do udziału w Festiwalu Rock & Chanson w Kolonii. Nagrodę wręczył prezes Stowarzyszenia Zbigniew Kossak von Glowczewski.
Przyznano również nagrodę w Nurcie OFF. Jury w składzie: Natalia Kabanow, Magda Piekarska, Olaf Brzeski, Igor Gawlikowski oraz Igor Kujawski, przyznało statuetkę Tukana OFF i 10 tysięcy złotych spektaklowi „Can I Be Whitney?” Tomasza Szczepanka. Sponsorem Nagrody była firma Atos Global Delivery Center Polska. Przyznano również dwa wyróżnienia: dla spektaklu „Gender Unplugged” Natalii Orkisz oraz „Wkurwionym kobietom w leju po Polsce” Mai Staśko i Przemka Wojcieszka.
Na koniec wręczona została nagroda – dyplom mistrzowski przyznany przez Kapitułę im. Aleksandra Bardiniego, który otrzymała Ewa Kaim. Nagrodę wręczył Roman Kołakowski, przewodniczący Kapituły.